Trwa ładowanie...
d2asxfx

Bukmacherzy: faworytem do pokojowego Nobla są mieszkańcy greckich wysp

• W piątek poznamy tegorocznego laureata Pokojowej Nagrody Nobla • Agencja AP, powołując się na notowania w zakładach bukmacherskich, typuje faworytów do nagrody • Z notowań wynika, że największe szanse mają mieszkańcy greckich wysp • Mieliby otrzymać nagrodę za to, że "otworzyli swe serca i domy setkom tysięcy migrantów"
Share
Bukmacherzy: faworytem do pokojowego Nobla są mieszkańcy greckich wysp
Źródło: AFP/LOUISA GOULIAMAKI
d2asxfx

Faworytem do tegorocznej Pokojowej Nagrody Nobla są mieszkańcy greckich wysp, którzy "otworzyli swe serca i domy setkom tysięcy migrantów" - pisze w czwartek agencja Associated Press, powołując się na notowania w zakładach bukmacherskich.

Laureat zostanie ogłoszony w piątek w Oslo. Greccy wyspiarze byli w czwartek faworytami na portalu bukmacherskim Unibet, natomiast portal Paddy Power ulokował ich w przeddzień ogłoszenia nagrody na drugim miejscu, na pierwszym stawiając Białe Hełmy - grupę ratowników w Syrii.

Wśród kandydatów mających największe szanse na pokojowego Nobla bukmacherzy lokują też papieża Franciszka, architektów porozumienia pokojowego w Kolumbii oraz lekarza z Konga Denisa Mukwege, pomagającego kobietom, które padły ofiarami przemocy seksualnej podczas wojny w tym kraju.

d2asxfx

Prezydent Kolumbii Juan Manuel Santos i przywódca Rewolucyjnych Sił Zbrojnych Kolumbii (FARC) Rodrigo Londono byli przez wielu uważani za faworytów, dopóki w niedzielę Kolumbijczycy nie odrzucili porozumienia pokojowego w referendum.

Agencja AP pisze, że możliwe jest też, iż tegoroczny pokojowy Nobel będzie miał związek z porozumieniem klimatycznym zawartym w ubiegłym roku w Paryżu, a w środę ratyfikowanym przez wystarczającą liczbę krajów, by mogło wejść w życie w przyszłym miesiącu. Associated Press nie wyklucza, że Nobel może przypaść sekretarzowi generalnemu ONZ Ban Ki Munowi, który sprawie zmian klimatu nadał priorytet, gdy w 2007 roku stanął na czele Narodów Zjednoczonych.

AP nie wyklucza również, że tegoroczny pokojowy Nobel może mieć związek z porozumieniem w sprawie programu nuklearnego Iranu.

Powołując się na laureatów z poprzednich lat Associated Press zwraca uwagę, że jest też możliwe, iż pokojowego Nobla otrzyma ktoś, kto nie znajduje się w gronie faworytów. Agencja przypomina, że w ostatnich pięciu latach zaskoczeniem nie było tylko wyróżnienie w 2014 roku Pakistanki Malali Yousafzai walczącej o prawa dzieci i prawo kobiet do edukacji w krajach islamskich.

d2asxfx

Podziel się opinią

Share
d2asxfx
d2asxfx
Więcej tematów