Budżet UE. Co z członkostwem Polski w Unii? Jest nowa strategia rządowa
PiS do końca roku chce przyjąć strategię "Sprawne i nowoczesne państwo 2030". To dokument zawierający plany rządu na najbliższe 10 lat. W tym czasie Prawo i Sprawiedliwość nie zamierza, aby Polska opuściła Unię Europejską.
Prawo i Sprawiedliwość przyjęło nową strategię na najbliższe 10 lat. Dokument zawiera plany rządu ws. administracji, samorządów czy finansów publicznych. Zawarto w nim główne kierunki działań politycznych do 2030 roku. W projekcie wskazano aktualne problemy związane z funkcjonowaniem państwa i nakreślono plany, jak poradzić sobie z tymi wyzwaniami - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".
Budżet UE. Nowa strategia rządowa do 2030 r. PiS planuje, aby Polska została w Unii
W strategii widnieją nowy model finansowania samorządów, możliwe korekty terytorialne, zmiany w wymiarze sprawiedliwości czy nowy, wieloletni model budżetu państwa. Dokument ma zostać przyjęty do końca roku. W projekcie często powoływano się na członkostwo Polski w Unii Europejskiej. Wynika z niego, że rząd nie zamierza opuszczać UE przez najbliższe lata.
Przeczytaj: Sondaż. Polacy chcą zostać w Unii
Kolejny aspekt dotyczący Unii Europejskiej dotyczy wzmacniania systemu Schengen oraz wyciągania wniosków z kryzysu migracyjnego i związanego z koronawirusem. UE ma być też powiązana z bezpieczeństwem militarnym Polski. Rząd chce też lepiej wykorzystywać fundusze unijne czy też wpisywać się w duże strategie dotyczące klimatu i środowiska.
Reforma wymiaru sprawiedliwości. Bez zmian w sądach powszechnych?
W kwestii samorządów wzmocniona ma zostać rola wojewodów, którzy mają uczestniczyć w posiedzeniach projektu ustawy budżetowej. Zmiany mają również czekać sądownictwo. Rząd chce odciążyć sądy, stawiając m.in. na mediacje. Duży nacisk ma także zostać położony na informatyzację sądów i prokuratury. W strategii nie ma zapowiedzi reformy sądów powszechnych.
W dokumencie jest również nawiązanie do funduszu "covidowego". Jego zawetowaniem, wraz z całym budżetem UE, grozi Polska. Pojawiły się również zarzuty o wyjściu naszego kraju z Unii Europejskiej. W strategii można przeczytać, że "finansowane z niego projekty powinny m.in. łagodzić skutki koronawirusa oraz wzmacniać potencjał wzrostu gospodarczego oraz odporność gospodarki i społeczeństwa na szoki".
Przeczytaj również: Sędzia Igor Tuleya pozbawiony immunitetu przez Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego
Źródło: gazetaprawna.pl