Trwa ładowanie...

Budowa metra. Ustalono do jakiego zwierzęcia, należały znalezione kości

Zakończyły się badania kości znalezionych na budowie drugiej linii metra. Szczątki odkryto na Woli, przy budowie stacji Płocka i należały do samicy słonia leśnego – podali pracownicy Metra Warszawskiego.

Budowa metra. Ustalono do jakiego zwierzęcia, należały znalezione kościŹródło: PAP, fot: PAP
d3wsrf3
d3wsrf3

Wcześniej przypuszczano, że kości mogą należeć do mamuta. Ich wiek oszacowano wstępnie na 100-200 tysięcy lat. Pierwsze oględziny wskazywały, że znalezisko to fragmenty miednicy i kończyn kopalnego ssaka, z grupy słoniowatych. Kości przewieziono do Państwowego Muzeum Archeologicznego. Określenia gatunkowego zwierzęcia dokonali specjaliści z Muzeum Ziemi Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.

We wtorek rzeczniczka prasowa Metra Warszawskiego Anna Bartoń powiedziała, że znalezione kości miednicy i fragmenty kończyn należały do około 20-letniej samicy słonia leśnego.

- Wiek znaleziska datuje się dokładnie na przedział między 132-115 tys. lat. Słonie leśne, które żyły na terenach Polski przed zlodowaceniem północnopolskim, mierzyły nawet 4,5 metra wysokości i ważyły do 7 ton – cytuje rzeczniczkę tvp.info.

Na fragmenty szkieletu robotnicy natrafili sześć metrów pod ziemią. O znalezisku poinformowani zostali pracownicy Państwowego Muzeum Archeologicznego, które prowadzi nadzór archeologiczny nad budową tego odcinka II linii metra.

d3wsrf3

– Znalezisko zostanie upamiętnione w strefie ogólnodostępnej na antresoli stacji Płocka (wyjście w kierunku ul. Wolskiej), czyli w bezpośrednim sąsiedztwie miejsca znalezienia kości samicy słonia leśnego – przekazała Bartoń.

Źródło: tvp.info

Masz news, zdjęcie lub film związany z pogodą? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Robert Biedroń wyklucza poparcie Romana Giertycha w wyborach do Senatu

d3wsrf3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3wsrf3
Więcej tematów