Budowa bułgarskiej elektrowni atomowej ruszy w tym roku
Projekt techniczny drugiej bułgarskiej elektrowni atomowej jest gotów i budowa ruszy do końca roku - poinformował wiceprzewodniczący rosyjskiego Atomstrojeksportu Giennadij Tepkian. W najbliższych dniach projekt elektrowni, która ma powstać w Belene, zostanie przedstawiony bułgarskiemu rządowi.
W porozumieniu zapisano trzy grupy wymogów bezpieczeństwa - Rosyjskich, bułgarskich i europejskich - którym mają odpowiadać urządzenia. Budowa będzie realizowana z pomocą europejskich ekspertów.
Tepkian powiedział, że na razie nie wspomina się o zmianie cen na budowę elektrowni. Przy podpisaniu porozumienia ceny ustalono w euro, więc nie wpływa na nie obniżenie kursu dolara i podniesienie cen ropy.
W tej chwili w Bułgarii pracuje 27 przedstawicieli Atomstrojekportu. W szczytowym okresie budowy będzie zatrudnionych do 6 tys. ludzi, w tym 2 tys. rosyjskich ekspertów atomowych.
Projekt budowy drugiej elektrowni atomowej powstał w latach 80. W 1991 r. ówczesne władze zamroziły budowę. Uruchomiono go ponownie w 2005 r. w celu zrekompensowania deficytu energii elektrycznej, który powstał po zamknięciu czterech starszych reaktorów elektrowni w Kozłoduju w 2002 i 2006 r.
Przetarg na budowę nowej elektrowni wygrał rosyjski Atomstrojeksport. Partnerami rosyjskiej firmy będą niemiecki Siemens i francuska Areva. Kontrakt o wartości 3,97 mld euro podpisano w styczniu tego roku podczas wizyty prezydenta Rosji Władimira Putina w Sofii.
Ewgenia Manołowa