Buchnęło, grzmotnęło - wystawa "Eksperymentuj" ruszyła
Grzmotem pioruna i kłębami mgły, które uzyskano dzięki podgrzaniu ciekłego azotu, rozpoczęła się w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie wystawa "Eksperymentuj". Organizowana przez Centrum Kultury Kopernik ekspozycja będzie czynna do 29 lipca.
Na wystawę przygotowano 25 urządzeń do wykonywania samodzielnych doświadczeń. Nie chowamy eksponatów w szklanych gablotach. Wręcz przeciwnie - zachęcamy gości, aby wszystkiego dotykali, próbowali - powiedział Marek Chromicki z Centrum Nauki Kopernik.
Są eksponaty, które pozwalają oszukać zmysły, a przy okazji dowiedzieć się, dlaczego tak się stało. W ten sposób dzieci dowiadują się wiele na temat neurofizjologii i działania mózgu - powiedział dyrektor Centrum Nauki Kopernik, Robert Firmhoffer.
Jest też człowiek-układanka, którego plastikowe wnętrze należy samodzielnie wypełnić organami z tworzywa sztucznego. Osobne miejsce zajmują łamigłówki i zabawki wymagające rozwiązywania szyfrów.
Ta wystawa to edukacja przez zabawę - tłumaczył Firmhoffer. - Dzieci z największą ochotą i radością przeprowadzają eksperymenty. Jeśli uzyskają jakiś efekt, pytają - dlaczego tak się stało? To budzi w nich ciekawość świata i wspiera edukację szkolną".
Począwszy od soboty 7 lipca, na wystawie co tydzień będą też prezentowane specjalne eksperymenty naukowe. Np. 7 lipca animatorzy pokażą, "jak zamienić wodę w wino"; co się wydarzy, gdy przez wodę popłynie prąd, oraz "14 innych wodnych sztuczek". Na 28 lipca zaplanowano "podstawy sztuki władania piorunami, wyciskanie prądu z cytryny i inne eksperymenty, od których włosy stają dęba".
Wystawa zorganizowana jest przez Centrum Nauki Kopernik, które stanie w Warszawie nad Wisłą, w sąsiedztwie Biblioteki Uniwersyteckiej i Mostu Świętokrzyskiego. Będzie to jedno z najnowocześniejszych centrów nauki w Europie, z multimedialnym planetarium o średnicy kopuły 16 m i przestrzenią wystawienniczą ponad 7 tys. m kw.