Brytyjskie FBI chwali sobie współpracę z polską policją
W pierwszym roku działalności brytyjska
komórka zajmująca się zwalczaniem zorganizowanej przestępczości o
wymiarze międzynarodowym (SOCA - Serious Organized Crime Agency)
nawiązała współpracę z policjami 40 krajów, w tym z policją w
Polsce, gdzie ma swego oficera łącznikowego.
Mamy pewne obawy związane z rosnącym napływem obywateli krajów Europy Środkowej i Wschodniej. Są (wśród nich) osoby czynne w zorganizowanym światku przestępczym Londynu i w innych regionach kraju - powiedział dyrektor generalny agencji Bill Hughes. Nie wskazał w tym kontekście na konkretne kwestie leżące w gestii zainteresowań jego agencji.
Jak dodał, agencja musi interesować się nie tylko nielegalną imigracją, ale ogólnie imigracją, po to, by mieć wyobrażenie o tym, co to zjawisko przynosi. W niektórych przypadkach agencja korzysta ze specjalnych prerogatyw, by odesłać z powrotem osoby (imigrantów), które angażowały się w poważną, zorganizowaną przestępczość. Zamierzamy z tych uprawnień korzystać częściej - dodał Hughes.
Szef agencji wskazał, że wicepremier Ludwik Dorn w ubiegłym roku zapoznał się z działalnością agencji i analizował możliwość przeniesienia niektórych brytyjskich rozwiązań na grunt polski w związku z tworzeniem nowej komórki - Centralnego Biura Antykorupcyjnego.
Międzynarodowy oficer łącznikowy SOCA John Coles powiedział, że w związku z dochodzeniem, które agencja prowadzi wspólnie z Komendą Główną Policji w Warszawie, w Wielkiej Brytanii przebywali w tych dniach polscy oficerowie śledczy. Mamy bardzo dobre robocze stosunki z policją w Polsce - zaznaczył.
Z udostępnionego dziennikarzom raportu wynika, iż w pierwszym roku działalności agencja, która ma ogólną odpowiedzialność operacyjną w zwalczaniu zorganizowanej przestępczości, sporządziła czarną listę 1,6 tys. najbardziej poszukiwanych przestępców i przechwyciła 75 ton narkotyków (jedną piątą rocznej europejskiej podaży) o czarnorynkowej wartości 3 mld funtów.
W wyniku wielomiesięcznej współpracy SOCA z policją włoską aresztowano w czwartek w Preston (hrabstwo Lancashire) jednego z szefów włoskiej mafii Gennaro Panzuto.
Agencja, nazywana "brytyjskim odpowiednikiem FBI", twierdzi, że zapobiegła 35 zabójstwom. Innym wynikiem jej działalności jest konfiskata majątku pochodzącego ze zorganizowanej działalności przestępczej i nadzór nad ekstradycjami, których liczba rośnie. 120 funkcjonariuszy SOCA działa poza W. Brytanią.