Brytyjski dziennik opisał polsko-izraelski konflikt. Fala komentarzy
Brytyjski dziennik "The Independent" opublikował artykuł dotyczący konfliktu między Polską a Izraelem o ustawę wprowadzającą kary więzienia za określenie "polskie obozy śmierci”. Na reakcje internautów nie trzeba było długo czekać, pod artykułem posypały się emocjonalne komentarze.
29.01.2018 13:32
Uchwalona przez Sejm nowelizacja wprowadza kary grzywny lub więzienia za stosowanie błędnego terminu "polskie obozy śmierci”. Przeciwko ustawie zaprotestował premier Izraela. Binjamin Netanjahu zaznaczył, że "zdecydowanie sprzeciwia się" ustawie - Nie można zmienić biegu historii, nie można negować Holokaustu - stwierdził Netanjahu. Jego wzburzenie miał wywołać fakt, że Polska wspomnianą ustawą zaprzecza współudziałowi Polaków w Holocauście.
W sporze o termin "polskie obozy śmierci" zabrały głos czołowe niemieckie dzienniki, które stwierdziły, że protest w tej sprawie jest słuszny.
Sprawę opisał także brytyjski dziennik "The Independent". W artykule "Izrael oskarża Polskę o zaprzeczanie Holokaustowi" czytamy:
"Polacy od dawna sprzeciwiają się takim sformułowaniom, jak "polskie obozy śmierci", które sugerują, że Polska była odpowiedzialna za ludobójstwo. Obozy śmierci zostały zbudowane i były obsługiwane przez niemieckich nazistów po ich inwazji na Polskę w 1939 roku." - pisze autor artykułu po czym dodaje:
"Ale relacje historyczne pokazują, że niektórzy Polacy współpracowali z nazistami i popełniali haniebne zbrodnie przeciwko Żydom. Proponowana ustawa wzbudziła oburzenie w Izraelu, gdzie mieszka największa na świecie społeczność ocalałych z Holokaustu".
Artykuł umieszczono także na oficjalnym kocncie "The Independent" na Facebooku. W opisie posta przytoczono cytat izraelskiego premiera: "Piszą historię na nowo". W ciągu niecalej godziny artykuł zyskał niemal 150 reakcji i 100 komentarzy. Internauci zareagowali bardzo ostro, a większość z nich sprzeciwiła się reakcji Izraela.
"Nie popieram zachowania Polski, ale w tym konkretnym przypadku zgadzam się z ich reakcjami. Izrael nie ma prawa udzielać lekcji moralnej reszcie świata", "Obozy były w Polsce, ale przecież oni byli wtedy okupowani przez reżim. W Palestynie też nie ma komór gazowych, ale Gaza jest raczej obozem koncentracyjnym" - brzmią jedne z najpopularniejszych komentarzy.