Trwa ładowanie...
d1q9xeo

Brytyjscy neonaziści oskarżeni o terroryzm zostaną za kratami. Wśród nich są żołnierze

Przed sądem w Londynie stanęli trzej Brytyjczycy podejrzewani o terroryzm. To działacze zdelegalizowanej, neonazistowskiej Akcji Narodowej. Dwaj z nich są żołnierzami armii brytyjskiej. Sąd postanowił przedłużyć areszt.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zamachowiec, który samochodem wjechał w muzułmanów w Londynie
Zamachowiec, który samochodem wjechał w muzułmanów w Londynie (Getty Images)
d1q9xeo

Sąd w centralnym Londynie postanowił zatrzymać mężczyzn za kratami do rozprawy, która rozpocznie się 21 września. Najstarszy z nich, 32-letni kapral Mikko V. jest żołnierzem w jednostce piechoty w Walii. Oskarżony jest o posiadanie informacji przydatnych dla terrorystów, podżeganie do nienawiści rasowej, a także publikowanie obraźliwych materiałów. Oskarżenie obejmuje nawet nielegalne posiadanie gazu pieprzowego. Mikko V. nie odniósł się do zarzutów.

Dwaj młodsi mężczyźni, szeregowy Mark B. i Alexander D., przede wszystkim oskarżani są o przynależność do Akcji Narodowej, neonazistowskiej bojówki zdelegalizowanej na mocy ustawy antyterrorystycznej. Mężczyźni szerzyli nienawiść rasową, ale także rozpowszechniali materiały nawołujące do "białego oporu" oraz instrukcje prowadzenia czystek etnicznych. Aleksander D. uważa, że jest więziony za swoje przekonania i nie przyznaje się do winy.

Policja utrzymuje, że mężczyzn aresztowano kilka dni temu w ramach planowanych działań wynikających z zebranych danych wywiadowczych, a bezpieczeństwo obywateli nigdy nie było zagrożone. Dwóch innych, zatrzymanych mężczyzn sąd zwolnił z aresztu już w sobotę.

Kompromitacja ekstremistów i polskie powiązania

Brytyjski rząd w ubiegłym roku, na mocy ustawy antyterrorystycznej, zdelegalizował Akcję Narodową tłumacząc, że jest niebezpieczną organizacją rasistowską, antysemicką i homofobiczną, której członkowie mogą dopuścić się aktów przemocy. Był to pierwszy od zakończenia drugiej wojny światowej przypadek wyjęcia spod prawa skrajnie prawicowa organizacja w Wielkiej Brytanii.

d1q9xeo

Sympatycy Akcji Narodowej podkreślają, że nigdy nie przeprowadzili żadnego zamachu terrorystycznego i zaznaczają, że znacznie większym zagrożeniem są dżihadyści. Mężczyzna, który w czerwcu samochodem wjechał w muzułmanów przed meczetem w Londynie nie należał do żadnej organizacji. Z kolei lewicowi działacze przypominają, w jaki sposób prawicowcy świętowali przeprowadzony latem ubiegłego roku zamach na życie Joe Cox, posłanki partii pracy. Wtedy, w reakcji na rasistowskie i pełne nienawiści treści, Twitter zablokował większość kont działaczy Akcji Narodowej.

Ataku na muzułmanów w Londynie dokonał ekstremista, który nie należał do żadnej radykalnej organizacji

Akcja Narodowa jest niewielką, neonazistowską organizacją szacowaną na niespełna 100 członków. W ubiegłym roku prawicowi ekstremiści z Frontu Narodowego i organizacji Niewierni z Północnego-Zachodu starali się zdystansować od Akcji Narodowej po tym, jak prasa opublikowała informację o pedofili wśród przywódców bojówki. Według prasy brytyjskiej, działacze Akcji Narodowej mieli również nawiązać współpracę z neonazistami z Polski, którzy przenieśli się na Wyspy.

d1q9xeo

Podziel się opinią

Share
d1q9xeo
d1q9xeo
Więcej tematów