Trwa ładowanie...

Brytyjscy ateiści nie "aresztują" papieża

Brytyjscy przeciwnicy wizyty papieża zawarli porozumienie z Kościołem Katolickim. Organizacja "Protest Przeciw Papieżowi" zgodziła się nie dążyć do wytoczenia sprawy lub zatrzymania Benedykta XVI, który za tydzień przyjedzie do Wielkiej Brytanii.

Share
Brytyjscy ateiści nie "aresztują" papieża
Źródło: AFP
d2lyynh

Takie plany snuli wojujący ateiści z luźnej koalicji "Protest the Pope" w związku z rolą, jaką ich zdaniem odgrywał przez 30 lat obecny papież w tuszowaniu skandali pedofilskich wśród kleru. Nie były to zamierzenia całkiem nierealne, zważywszy na osobliwości brytyjskiego prawa i procedury sądowej. Ale jak podano, działacze koalicji spotkali się z reprezentującym Kościół katolicki arcybiskupem Southwark, archidiecezji obejmującej połowę Londynu i południe Angliii.

Jeden z ateistów powiedział arcybiskupowi Peterowi Smithowi, że koalicja rezygnuje z prób dokonania "aresztowania obywatelskiego" papieża i skierowania sprawy do sądu, co byłoby nierealistyczne w obliczu immunitetu Benedykta XVI jako głowy państwa. Zarówno Kościół, jak i brytyjskie władze musiały jednak brać poważnie pod uwagę takie scenariusze, skoro do spotkania doszło w siedzibie londyńskiej policji, przy New Scotland Yard. Obie strony dały do zrozumienia, że godzinna rozmowa upłynęła w spokojnej, a nawet przyjaznej atmosferze.

d2lyynh

Podziel się opinią

Share
d2lyynh
d2lyynh
Więcej tematów