Trwa ładowanie...
d3ega8c

Brytyjczycy o Donaldzie Tusku. Zwolennicy brexitu go nienawidzą, inni będą tęsknić

Wielki przyjaciel Brytyjczyków, czy symbol aroganckiego eurokraty? Tak jak w przypadku brexitu, Wielka Brytania jest podzielona w ocenach odchodzącego szefa Rady Europejskiej. Nie ulega wątpliwości, że Donald Tusk był jedną z głównych postaci w niekończącym się dramacie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Donald Tusk i Boris Johnson
Donald Tusk i Boris Johnson (East News, Fot: Andrew Parsons /Polaris Images)
d3ega8c

W swoim pożegnalnym przemówieniu w Kolegium Europejskim w Brugii, Donald Tusk porzucił dyplomatyczny ton i zahamowania. Szpile wbijał Niemcom, dostało się też Emmanuelowi Macronowi i "arogancji" państw starej Unii. Ale być może najbardziej brutalne słowa Tusk zachował dla Brytyjczyków.

- Wszędzie słyszałem to samo, czy to w Indiach, Nowej Zelandii, Australii, Kanadzie i Południowej Afryce: to, że po wyjściu z Unii, Zjednoczone Królestwo stanie się outsiderem, drugorzędnym graczem, podczas gdy główne pole bitwy będzie zajęte przez Chiny, USA i Unię Europejską (...) Jeden z moich angielskich przyjaciół zapewne ma rację, kiedy mówi z melancholią, że brexit jest prawdziwym końcem Imperium Brytyjskiego - powiedział Tusk.

Na koniec Polak uderzył jednak w bardziej pozytywny ton, choć jego wypowiedź była tu nie mniej kontrowersyjna. Tusk stwierdził, że nie wszystko jeszcze jest dla Brytyjczyków stracone. A wszystko zależeć będzie od grudniowych wyborów.

d3ega8c

- Nie poddawajcie się. W tym meczu mieliśmy już doliczony czas, mamy dogrywkę, a może będą jeszcze rzuty karne? - mówił były premier.

Słowa Tuska wywołały lawinę komentarzy na Wyspach. Ale nie po raz pierwszy. Tusk na temat brexitu wypowiadał się wielokrotnie, niemal zawsze w ambiwalentnym tonie. Wyrażał żal z powodu decyzji Brytyjczyków, a nawet strofując liderów w Londynie (do historii przejdą jego słowa o "specjalnym miejscu w piekle" dla architektów brexitu), jednocześnie do końca podtrzymując nadzieję na odwołanie wyjścia z UE.

Przeczytaj również: Tusk i "specjalne miejsce w piekle". Szczera frustracja czy celowy zabieg?

Arogancki wróg czy wielki przyjaciel

Dlatego być może w żadnym innym kraju poza Polską szef Rady Europejskiej nie budził takich emocji. Często skrajnych.

d3ega8c

- Jego otwarta ingerencja w nasze wybory łamie wszystkie dyplomatyczne normy. To właśnie takie zachowanie i taka arogancja sprawiła, że miliony Brytyjczyków straciło zaufanie do UE - grzmi w rozmowie z WP Daniel Kawczyński, urodzony w Polsce poseł Partii Konserwatywnej i jeden z członków frakcji najtwardszych zwolenników brexitu. - Ale w gruncie rzeczy jestem wdzięczny panu Tuskowi, bo za każdym razem, kiedy wylewa z siebie te fanatyczne unijne tyrady, sprawia to że kolejne setki Brytyjczyków dołączają do naszej strony - dodaje.

Zupełnie innego zdania są jednak zwolennicy drugiej strony brexitowej barykady.

- Zgadzam się z Donaldem Tuskiem. I myślę, że skoro Europa nie spisała nas na straty, my nie powinniśmy spisywać a straty naszej europejskiej przyszłości - mówi WP Luisa Porritt, europosłanka z partii Liberalnych Demokratów.

Z kolei David Allan Green, publicysta Financial Times i jeden z najbardziej znanych konstytucjonalistów, stwierdził wręcz, że Tusk był dla Brytyjczyków "znacznie lepszym przyjacielem, niż na to zasługiwaliśmy".

d3ega8c

Szacunku dla Tuska nie kryją ci, którzy byli po drugiej stronie stołu negocjacyjnego w unijnych negocjacjach.

- Tusk nie był dla Wielkiej Brytanii łatwym partnerem w tych negocjacjach, ale trudno go winić za to, że bronił interesu i jedności Unii. Ale trzeba przyznać, że był po stronie Unii jednym z tych graczy, którym zależało na polubownym załatwieniu sprawy. Nawet jeśli uważam, że niektóre z jego słów nie były pomocne - mówi WP brytyjski dyplomata. - Ale w gruncie rzeczy ma rację. Teraz wszyscy czekamy na wybory, wszystko jest zawieszone i nikt nie wie, co po nich będzie - dodaje.

Przeczytaj również: Brexit. Czy Unia znów będzie łaskawa dla Londynu? Romantyk Tusk kontra surowy Macron

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3ega8c

Podziel się opinią

Share
d3ega8c
d3ega8c
Więcej tematów