Trwa ładowanie...
d3nzdi4

Brutalny lincz w Rep. Środkowoafrykańskiej - chwilę po przemówieniu prezydent

Grupa żołnierzy Republiki Środkowoafrykańskiej zlinczowała mężczyznę, którego oskarżyli o przynależność do rebeliantów. Wojskowi zaatakowali bezbronnego człowieka chwilę po wysłuchaniu przemówienia tymczasowej prezydent, która zapowiadała przywrócenie bezpieczeństwa w ogarniętym chaosem kraju - donosi Reuters.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Jeden żołnierzy chowa nóż po tym, jak wziął udział w linczu
Jeden żołnierzy chowa nóż po tym, jak wziął udział w linczu (AFP, Fot: Issouf Sanogo)
d3nzdi4

Ceremonia z udziałem prezydent Catherine Samba-Panza miała być symbolicznym aktem odtworzenia sił zbrojnych Rep. Środkowoafrykańskiej, które poszły w rozsypkę po przewrocie dokonanym przez partyzantów z północy kraju.

- W przeciągu miesiąca chciałbym zaprowadzić porządek w większej części kraju, i zamierzam dotrzymać słowa - powiedziała Samba-Panza w ośrodku szkoleniowym w stołecznym Bangi. Jej wystąpieniu przysłuchiwało się co najmniej tysiąc żołnierzy.

Dziesięć minut później, w miejscu oddalonym około 20 metrów od mównicy, grupa umundurowanych wojskowych zadźgała bezbronnego mężczyznę, oskarżając go o przynależność do muzułmańskich rebeliantów. Żołnierze skakali po martwych zwłokach, które później ciągnęli ulicami miasta.

d3nzdi4

Aktywista z Human Rights Watch poinformował, że ciało nieszczęśnika zostało na koniec spalone - pisze Reuters.

Kraj pogrąża się w religijnych walkach

Po wycofaniu się muzułmańskich rebeliantów z koalicji Seleka ("Przymierze") z Bangi walki między chrześcijanami a muzułmanami w RŚA wybuchły z nową siłą. Chrześcijańskie milicje mordują muzułmanów, ofiarami muzułmańskich partyzantów padają chrześcijanie.

Do marca ubiegłego roku Republiką Środkowoafrykańską, byłą kolonią francuską rządzili chrześcijanie, stanowiący połowę 5-milionowej ludności kraju. Kiedy muzułmańscy partyzanci dokonali przewrotu i przejęli władzę w stolicy, potraktowali miasto i jej chrześcijańskich mieszkańców jak ludność podbitego kraju.

d3nzdi4

W pogrążonym w bezprawiu i chaosie kraju pogromy trwały do jesieni, gdy chrześcijanie skrzyknęli się w zbrojne milicje i przy wsparciu dawnych żołnierzy Bozizego ruszyli do kontrataku. W grudniu, w krwawej bitwie o Bangi zginęło prawie tysiąc ludzi, a na Zachodzie zaczęto obawiać się, że pogromy przerodzą się w ludobójcze rzezie.

Aby temu zapobiec Francja wysłała do Republiki Środkowoafrykańskiej 1,6 tys. żołnierzy. Wsparli oni bezradne wobec przemocy, liczące 4-5 tys., pokojowe siły Unii Afrykańskiej. Jednak obca interwencja, przynajmniej na początku, tylko zaogniła konflikt. Odbierając broń muzułmańskim partyzantom, interwenci zrazili ich do siebie, a jednocześnie zachęcili chrześcijańskie bojówki do wzmożonych ataków.

Czytaj więcej: W RŚA nie ustaje konflikt między chrześcijanami i muzułmanami

Źródło: Reuters, PAP

d3nzdi4

Podziel się opinią

Share
d3nzdi4
d3nzdi4