Trwa ładowanie...
d3a0i6n

Brutalne morderstwo dziennikarza. "Mocne dowody na winę księcia"

Agnes Camallard, ekspertka ONZ wyznaczona do śledztwa ws. zabójstwa Dżamala Chaszodżdżiego, domaga się przesłuchania saudyjskiego księcia Muhammada. Jej zdaniem istnieją wystarczająco mocne dowody świadczące o winie władcy Arabii Saudyjskiej.
Share
Książę Muhammad ibn Salman jest odpowiedzialny za zabójstwo dziennikarza - twierdzi ekspertka ONZ
Książę Muhammad ibn Salman jest odpowiedzialny za zabójstwo dziennikarza - twierdzi ekspertka ONZŹródło: East News, Fot: AP
d3a0i6n

Dżamal Chaszodżdżi to saudyjski dziennikarz, który pisał o nadużyciach władzy w swoim kraju. Został brutalnie zamordowany 2 października 2018 roku w konsulacie Arabii Saudyjskiej w Stambule. Przed śmiercią miał być torturowany, a jego pocięte na kawałki ciało próbowano wysłać pocztą dyplomatyczną.

Rząd w Rijadzie początkowo zaprzeczał, by miał coś wspólnego ze zbrodnią. Później dawał do zrozumienia, że odpowiedzialność ponosi grupa ludzi działająca poza wiedzą księcia Muhammada. Amerykańscy dyplomaci wskazują jednak, że nie ma możliwości, by Saudyjczycy działali bez zezwolenia monarchy.

Dziennikarz pocięty na kawałki w konsulacie. Reputacja Arabii Saudyjskiej zrujnowana

Choć wszystko wskazuje, że odpowiedzialny za zbrodnię jest książę Muhammad, jego wpływy sprawiają, że wydaje się bezkarny. W środę opublikowano jednak raport ekspertki ONZ, która domaga się sankcji wobec saudyjskiego władcy. Chodzi o jego majątek ulokowany poza Arabią Saudyjską.

d3a0i6n

Książę nie poniósł jeszcze odpowiedzialności karnej za morderstwo, ale reputacja rządzonego przez niego kraju jest coraz gorsza. Niemcy wycofały się ze współpracy wojskowej z Saudami. Podobną decyzję podjął amerykański kongres, ale została ona zawetowana przez Donalda Trumpa.

Czytaj też: Dżamal Chaszodżdżi został uduszony. Turecka prokuratura wydała oświadczenie
Saudyjczycy chcą stracić morderców dziennikarza. Niewielu wierzy w sprawiedliwość

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3a0i6n

Podziel się opinią

Share
d3a0i6n
d3a0i6n
Więcej tematów