Trwa ładowanie...
ycipk-1cd8et

Brutalne morderstwo dziennikarza. "Mocne dowody na winę księcia"

Agnes Camallard, ekspertka ONZ wyznaczona do śledztwa ws. zabójstwa Dżamala Chaszodżdżiego, domaga się przesłuchania saudyjskiego księcia Muhammada. Jej zdaniem istnieją wystarczająco mocne dowody świadczące o winie władcy Arabii Saudyjskiej.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Książę Muhammad ibn Salman jest odpowiedzialny za zabójstwo dziennikarza - twierdzi ekspertka ONZ
Książę Muhammad ibn Salman jest odpowiedzialny za zabójstwo dziennikarza - twierdzi ekspertka ONZ (East News, Fot: AP)
ycipk-1cd8et

Dżamal Chaszodżdżi to saudyjski dziennikarz, który pisał o nadużyciach władzy w swoim kraju. Został brutalnie zamordowany 2 października 2018 roku w konsulacie Arabii Saudyjskiej w Stambule. Przed śmiercią miał być torturowany, a jego pocięte na kawałki ciało próbowano wysłać pocztą dyplomatyczną.

Rząd w Rijadzie początkowo zaprzeczał, by miał coś wspólnego ze zbrodnią. Później dawał do zrozumienia, że odpowiedzialność ponosi grupa ludzi działająca poza wiedzą księcia Muhammada. Amerykańscy dyplomaci wskazują jednak, że nie ma możliwości, by Saudyjczycy działali bez zezwolenia monarchy.

Dziennikarz pocięty na kawałki w konsulacie. Reputacja Arabii Saudyjskiej zrujnowana

ycipk-1cd8et

Choć wszystko wskazuje, że odpowiedzialny za zbrodnię jest książę Muhammad, jego wpływy sprawiają, że wydaje się bezkarny. W środę opublikowano jednak raport ekspertki ONZ, która domaga się sankcji wobec saudyjskiego władcy. Chodzi o jego majątek ulokowany poza Arabią Saudyjską.

Książę nie poniósł jeszcze odpowiedzialności karnej za morderstwo, ale reputacja rządzonego przez niego kraju jest coraz gorsza. Niemcy wycofały się ze współpracy wojskowej z Saudami. Podobną decyzję podjął amerykański kongres, ale została ona zawetowana przez Donalda Trumpa.

Czytaj też: Dżamal Chaszodżdżi został uduszony. Turecka prokuratura wydała oświadczenie
Saudyjczycy chcą stracić morderców dziennikarza. Niewielu wierzy w sprawiedliwość

ycipk-1cd8et

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-1cd8et

ycipk-1cd8et
ycipk-1cd8et