Trwa ładowanie...
d4zktsh

Bronisław Komorowski założy instytut

Ustępujący prezydent Bronisław Komorowski po zakończeniu kadencji zamierza założyć instytut, którego działalność będzie skupiać się m.in. na relacjach polsko-ukraińskich.
Share
Bronisław Komorowski
Bronisław KomorowskiŹródło: PAP, Fot: Leszek Szymański
d4zktsh

Współpracownicy odchodzącego prezydenta mówią, że nie ma jeszcze ostatecznych decyzji co do kształtu instytutu. Ma on być zarejestrowany dopiero po odejściu Komorowskiego z urzędu, czyli po 6 sierpnia.

- Na razie nie ma ostatecznych decyzji, ale prezydent pokazał pewne myślenie kierunkowe. Mówił o Ukrainie, przykłada także dużą wagę do działań na rzecz przedsiębiorczości - powiedział jeden z doradców Komorowskiego Jan Lityński.

Według niego prezydent Komorowski "przełamał pewną atmosferę wokół przedsiębiorców, braku zaufania do nich i traktowania ich jako potencjalnych kombinatorów". - Biorąc pod uwagę, że prezydent ma bardzo dobrą pozycję międzynarodową, być może będzie to oznaczało również promowanie polskiej przedsiębiorczości za granicą - dodał Lityński.

d4zktsh

Nie wiadomo także jeszcze, kto będzie współpracował z Komorowskim w instytucie. Nie wyklucza tego Lityński. - Ale na zasadzie współpracy, nie na zasadzie pracy etatowej - zastrzegł.

Założenie instytutu Komorowski zapowiedział we Lwowie na początku lipca.

- W polskiej praktyce politycznej jest zwyczaj, że byli prezydenci zakładają instytuty. (...) Taki instytut założyli i Lech Wałęsa, i Aleksander Kwaśniewski. Założy także prezydent Komorowski - mówił wówczas Komorowski na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką. - Jestem pewien, że poczesne miejsce w ramach aktywności instytutu Bronisława Komorowskiego znajdą sprawy relacji polsko-ukraińskich - dodał.

W połowie lipca ustępujący prezydent zapowiedział, że "po zakończeniu misji prezydenckiej", czyli najwcześniej 6 sierpnia, zamierza złożyć wniosek do sądu o rejestrację instytutu Bronisława Komorowskiego, działającego na prawach fundacji.

Komorowski oświadczył także, że nie będzie kandydował w wyborach parlamentarnych. - Absolutnie nie biorę pod uwagę możliwości kandydowania w tych wyborach, ani do Sejmu, ani do Senatu, co oznacza, że będę pełnił bardzo ważną funkcję byłego prezydenta - powiedział.

d4zktsh

Podziel się opinią

Share
d4zktsh
d4zktsh
Więcej tematów