PolskaBronisław Komorowski: sukces ilościowy w szkolnictwie trzeba zamienić w jakościowy

Bronisław Komorowski: sukces ilościowy w szkolnictwie trzeba zamienić w jakościowy

Wielki sukces ilościowy w polskim szkolnictwie wyższym trzeba przebudować w sukces jakościowy, byśmy nie stracili potencjału, który udało się zbudować - powiedział prezydent Bronisław Komorowski na inauguracji roku akademickiego w Poznaniu.

Bronisław Komorowski: sukces ilościowy w szkolnictwie trzeba zamienić w jakościowy
Źródło zdjęć: © WP.PL | Łukasz Szełemej

01.10.2013 | aktual.: 01.10.2013 15:58

- Przyszły rok będzie rokiem 25-lecia odzyskanej przez Polskę niepodległości. To będzie czas na podsumowanie osiągnięć również w zakresie szkolnictwa wyższego i nauki. Obchody powinny być źródłem refleksji nad tym, co się udało osiągnąć i nad tym, co nas czeka w przyszłości. Warto już dziś powiedzieć, że 128 uczelni publicznych, 340 uczelni niepublicznych (...) to wielki potencjał Polski niepodległej - powiedział Komorowski na wspólnej inauguracji roku akademickiego ośmiu poznańskich uczelni.

Jak wyjaśnił, to oznacza skok ilościowy na niespotykaną wcześniej skalę. Zaznaczył, że ten wielki sukces ilościowy musi dzisiaj być przekuwany na sukces jakościowy, po to, byśmy w zmieniających się okolicznościach, w okresie zwiększonej konkurencji między krajami członkowskimi Unii Europejskiej, nie stracili tego potencjału, który udało się zbudować.

- Poznań słusznie i z dumą przypomina piękne tradycje akademickie, sięgające renesansu, a przynajmniej wieku XVI. Jednak wiemy, że istnieje ścisły związek między realizacją aspiracji uniwersyteckich Poznania i rozwojem tych aspiracji w późniejszych okresach, a sytuacją polityczną. Warto o tym pamiętać ciesząc się, że już za parę lat będziemy mogli obchodzić stulecie Uniwersytetu Poznańskiego, który powstał u zarania niepodległości - powiedział prezydent.

Komorowski uznał również, że "istnieje ścisły związek między aspiracjami politycznymi do odgrywania istotnej roli przez Polskę na świecie i w Europie, przez Poznań i inne ośrodki akademickie w skali kraju, a funkcjonowaniem uczelni wyższych".

Na Poznańskiej Inaguracji Akademickiej gościła minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Barbara Kudrycka, która wyraziła uznanie dla wspólnej inauguracji roku akademickiego. - Ta wspólna inauguracja jest ogromnym osiągnięciem, ponieważ () wskazuje, że można pozbyć się indywidulanych ambicji na rzecz tego, co jest najważniejsze, czyli wspólnoty akademickiej. To spotkanie jest świadectwem nie tylko współpracy, ale także wspólnej odpowiedzialności publicznych uczelni Poznania - powiedziała.

Szefowa resortu nauki odniosła się do niezależności badań naukowych i niezależności finansowej wyższych uczelni. - Sami naukowcy powinni dyktować najwyższe standardy badań, swoją odwagą i uczciwością, a zadaniem każdego naukowca jest sprzeciwianie się wówczas, gdy etos, godność i dostojeństwo nauki są łamane - powiedziała.

Kudrycka zapewniała też o niezależności finansowej uczelni. - Często pada zarzut, że uczelnie są uzależnione finansowo od państwa. Możemy powiedzieć, że autonomia uniwersytetu jest dwojaka, nie oznacza tylko autonomii programowej, ale oznacza również niezależność finansową, gdyż wysokość środków trafiających na uczelnie, w żaden sposób nie zależy od woli, sympatii czy uznania jakiegokolwiek ministra. Dotacja podstawowa i statutowa dla uczelni jest zależna od mierników i kryteriów oceny pracy dydaktycznej i naukowej i to od tego, jakie są osiągnięcia uczelni zależy, jakie środki otrzymuje - powiedziała.

W Poznaniu rok akademicki wspólnie zainaugurowało osiem wyższych uczelni: Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Uniwersytet Ekonomiczny, Uniwersytet Artystyczny, Uniwersytet Medyczny, Politechnika Poznańska, Akademia Wychowania Fizycznego, Akademia Muzyczna i Uniwersytet Przyrodniczy.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)