Trwa ładowanie...
08-08-2014 08:32

Bronisław Komorowski: Rosji nie udało się podzielić świata zachodniego

– Celem sankcji jest korekta polityki rosyjskiej i respektowanie prawa międzynarodowego. Jeśli to się uda, powinniśmy być gotowi na odnowienie współpracy na każdym polu – powiedział Bronisław Komorowski, który był "Gościem Poranka" TVP Info. – Rosji nie udało się podzielić świata zachodniego i będzie to głęboko analizowane przez rosyjskie kręgi polityczne. W tym upatruję szansy – dodał prezydent.

Share
Bronisław Komorowski: Rosji nie udało się podzielić świata zachodniegoŹródło: WP.PL, fot: Łukasz Szełemej
d2jtth6

- Cały świat zachodni liczy nie na długotrwałość sankcji, nie na zniszczenie gospodarki rosyjskiej, tylko na otrzeźwienie polityki rosyjskiej, aby wycofała się z agresywnych form działania niezgodnego z prawem międzynarodowym w stosunku do sąsiada - powiedział prezydent Komorowski.

Bronisław Komorowski powiedział, że skutki "wojny handlowej" będą dużo poważniejsze dla Rosji, niż dla Zachodu. Przyznał, że sankcje przyniosą straty i trzeba to wziąć pod uwagę. - Jednak Zachód chce, aby sankcje obowiązywały jak najkrócej, a Rosja zmieniła swoją politykę w stosunku do Ukrainy - dodał prezydent.

Zdaniem prezydenta, presja świata zachodniego, który ma dużą przewagę gospodarczą, jest skuteczna i przyniesie efekty. Dodał też, że obecny konflikt spowoduje większą integrację Unii Europejskiej i zacieśnienie jej związków ze Stanami Zjednoczonymi. Europa stanie się bardziej niezależna od rosyjskich surowców energetycznych, a dostęp Rosji do nowoczesnych technologii zostanie ograniczony.

d2jtth6

Bronisław Komorowski wyraził opinię, że nie ma bezpośredniej groźby wkroczenia rosyjskich wojsk na Ukrainę. Rosji nie udało się bowiem podzielić świata zachodniego, a Ukraina zaczęła bronić swego terytorium. Muszą to wziąć pod uwagę rosyjscy politycy, którzy mogą w tej sytuacji zmienić swoje postępowanie.

Zdaniem Komorowskiego, prezydent Rosji Władimir Putin zastanawia się, czy nie będzie mu się bardziej opłacało wycofać z konfliktu. Prezydent dodał, że w Rosji toczy się wewnętrzna debata między "jastrzębiami" a "gołębiami". Teraz przewagę mają "jastrzębie", ale przyjdzie czas "gołębi" - powiedział prezydent Komorowski.

Pytany jaka powinna być reakcja USA i UE, gdy wojska rosyjskie wkroczą na Ukrainę pod egidą tzw. sił pokojowych, odparł, że "świat się na to nie nabierze".

d2jtth6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2jtth6
Więcej tematów