Trwa ładowanie...

Broń z USA, Europy i Rosji używana do tłumienia demonstracji

Rosja, USA oraz kraje europejskie sprzedawały do krajów Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej duże ilości broni, która była wykorzystywana m.in. przeciwko uczestnikom arabskiej wiosny - wynika z raportu opublikowanego w środę przez Amnesty International (AI).

Broń z USA, Europy i Rosji używana do tłumienia demonstracjiŹródło: AFP, fot: YouTube
d4eiezh
d4eiezh

W raporcie organizacja praw człowieka apeluje o wyrazisty międzynarodowy traktat o handlu bronią. Miałby on uniemożliwić sprzedaż sprzętu do tych krajów, które mogą go użyć przeciwko własnym obywatelom.

- Arabska wiosna to reakcja ludzi, którzy zostali pozbawieni swoich praw przez rządy i siły bezpieczeństwa, wykorzystujące narzędzia pochodzące z Europy, Ameryki Północnej, Rosji i innych krajów - powiedział przedstawiciel AI, Brian Wood.

W dokumencie przeanalizowano dostawy broni od 2005 r. do pięciu państw - Bahrajnu, Egiptu, Libii, Syrii i Jemenu. W krajach tych w br. roku miała miejsce tzw. arabska wiosna, czyli demokratyczne protesty przeciwko utrzymującym się od lat u władzy autorytarnym przywódcom.

Jako głównych dostawców organizacja praw człowieka uznała: Austrię, Belgię, Wielką Brytanię, Bułgarię, Czechy, Francję, Niemcy, Włochy, Rosję i Stany Zjednoczone. AI skrytykowała te kraje za ignorowanie doniesień o łamaniu praw człowieka w państwach, do których trafiał sprzęt.

d4eiezh

Według AI, największym dostawcą broni do Syrii jest Rosja. 10% całego eksportu rosyjskiej broni trafia do tego kraju.

Z kolei wśród 10 krajów, które za czasów Muammara Kadafiego sprzedawały broń do Libii, wymieniono m.in. Wielką Brytanię, Francję, Belgię, Niemcy, Włochy, Rosję i Hiszpanię. Reuters przypomina, że Francja i Wielka Brytania odegrały wiodącą rolę we wspieraniu powstańców, którzy obalili libijskiego dyktatora.

W zeszłym tygodniu brytyjski rząd ogłosił plany zmian reguł dotyczących eksportu broni. Mają one pozwalać na natychmiastowe wstrzymanie dostaw do krajów, w których sytuacja jest niestabilna.

d4eiezh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4eiezh
Więcej tematów