Trwa ładowanie...
d1o2dvj

Brexit. Wielka Brytania przekazała UE "częściowy plan"

Rząd Borisa Johnsona przekazał Brukseli nieformalne propozycje wyjścia z impasu dotyczącego brexitu. Rzecznik brytyjskiego rządu podkreślił, że to "pomysły Wielkiej Brytanii na zrobienie kroku do przodu".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Brexit. Wielka Brytania przekazała UE "częściowy plan"
Brexit. Wielka Brytania przekazała UE "częściowy plan" (East News, Fot: Henry Nicholls,Pool via AP)
d1o2dvj

Rzecznik brytyjskiego James Slack powiedział w rozmowie z brytyjskimi mediami, że pismo przekazane Brukseli to "poufne, techniczne propozycje". Formalne propozycje mają pojawić się, gdy Unia zapewni "konstruktywną alternatywę" wobec warunków wynegocjowanych z rządem Theresy May.

Nad propozycjami będą teraz dyskutować brytyjski sekretarz ds. brexitu, Stephen Barclay i Michela Barniera, główny unijny negocjator. Rozmowy mają odbyć się już w piątek.

Brexit. Wielka Brytania przekazała UE "częściowy plan"

Boris Johnson dostał w środę kolejne ultimatum dotyczące przedstawienia konkretnego planu na opuszczenie Wspólnoty. Premier sprawującej prezydencję w UE Finlandii zapowiedział, że Wielka Brytania ma czas do 30 września, albo "będzie po wszystkim".

d1o2dvj

Zobacz też: Brexit. Ekspert: Potrzeba ulg zachęcających do powrotu do Polski

Przekazanie UE dokumentów to pierwszy od czasu objęcia przez Borisa Johnsona urzędu premiera w lipcu tego roku przypadek przedstawienia Unii na piśmie planów dotyczących kształtu nowej umowy brexitowej. Przekazanie Brukseli nieformalnych propozycji to pierwszy namacalny ruch nowego brytyjskiego rządu w stronę porozumienia.

Jednym z głównych elementów sporu są cła pomiędzy Wielką Brytanią a Irlandią. Wyjście Zjednoczonego Królestwa z unii celnej oznaczałoby konieczność odtworzenia granicy między Irlandią Północną (wchodzącą w skład Wielkiej Brytanii) a Irlandią.

Czytaj też: Brexit. Boris Johnson uciekł z konferencji. Gwizdy w Luksemburgu
Czy Boris Johnson zignoruje prawo? Wielka Brytania dryfuje ku nieznanym terytoriom

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1o2dvj

Podziel się opinią

Share
d1o2dvj
d1o2dvj
Więcej tematów