Trwa ładowanie...

Brexit: Theresa May dąży do zmian. Chodzi o backstop

Brexit: Premier Theresa May stara się o wprowadzenie zmian. Chodzi o irlandzki backstop w negocjacjach z Unią Europejską.

Share
Brexit: Theresa May dąży do zmian. Chodzi o backstopŹródło: East News
d3ia8ud

Brexit – Theresa May dąży do zmian w związku z irlandzkim backstopem

Według informacji podanych przez The Telegraph, brytyjska premier Theresa May będzie się starać wynegocjować z Unią Europejską wiążące prawnie zmiany w kwestii irlandzkiego backstopu. Jak napisał były szef MSZ, Boris Johnson, May zamierza umieścić w umowie w sprawie brexitu klauzulę, która wyznaczy ramy czasowe obowiązywania backstopu lub mechanizm umożliwiający Wielkiej Brytanii jednostronne odejście od backstopu.
Przypominamy, że pojęcie backstop oznacza mechanizm, który ma przeciwdziałać powrotowi regularnej granicy celnej między Irlandią a Irlandią Północną.

Brexit – backstop a umowa Theresy May

Wiadomo, że założeniem backstopu jest pozostanie Wielkiej Brytanii w unii celnej z UE. Przeciwnicy takiego mechanizmu sądzą, że backstop może okazać się trwałym rozwiązaniem, które w konsekwencji pozbawiłoby Wielką Brytanię możliwości prowadzenia swobodnej celnej polityki po wyjściu z Unii. Podkreślają także, iż w przypadku tego rozwiązania Londyn mógłby związać się regulacjami przyjmowanymi przez Brukselę, na które będący poza Unią Brytyjczycy nie mieliby już wpływu.
W niedzielę, 27 stycznia, Irlandia zaznaczyła jasno, iż nie zaakceptuje żadnych zmian w porozumieniu dotyczącym backstopu. Głosowanie w sprawie dalszych działań odnośnie wyjścia Wielkiej Brytanii z UE odbędzie się we wtorek, 29 stycznia 2019. Należy zwrócić uwagę na fakt, że 15 stycznia izba parlamentu odrzuciła już większością 432 głosów wynegocjowaną przez Theresę May z UE umowę dotyczącą regulacji stosunków między Londynem a Brukselą po brexicie.

d3ia8ud
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ia8ud
Więcej tematów