Brexit – skutki wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Będą wizy dla Polaków?
Brexit – wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej pociągnie za sobą szereg komplikacji. W najgorszym wypadku przywrócenie ceł, wzmożone kontrole granic oraz wizy dla Polaków.
11.10.2018 12:48
Brexit – Wielka Brytania wychodzi z Unii
Minęły ponad dwa lata od referendum, w którym opowiedziano się za wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Wśród Brytyjczyków dopiero teraz zaczyna narastać świadomość jak duże skutki społeczne i gospodarcze będzie mieć ich decyzja. Wiadomo, że Wielka Brytania oficjalnie przestanie być członkiem UE 29 marca 2019 roku. Warunki na których będzie przebiegał brexit nie zostały jeszcze sprecyzowane.
Wyjście z UE – z czym muszą liczyć się Brytyjczycy?
Z wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej wiąże się również wystąpienie ze wspólnego rynku, przywrócenie ceł, powrót kontroli granicznych, a co za tym idzie - koniec swobodnego przepływu ludzi. Wystąpienie ze wspólnego rynku będzie skutkować zwiększeniem kosztów produkcji oraz recesją. Należy zaznaczyć, że o uruchomieniu procedury wyjścia z UE brytyjski rząd zadecydował w marcu 2017 roku. Na wynegocjowanie jej warunków przewidziano dwa lata. W chwili obecnej zostało pół roku, jednak nadal nie ma żadnej jasności na jakich warunkach będzie dokonywać się brexit. Pod uwagę brane są różne scenariusze, włącznie z brakiem porozumienia czyli tzw. hard exitem.
Hard exit – najgorszy scenariusz
Hard exit (brak porozumienia) w praktyce oznaczałby wystąpienie Wielkiej Brytanii ze wspólnego rynku, przywrócenie ceł wraz z innymi zaporami w handlu z UE, wprowadzenie kontroli granicznych i wiz dla niektórych obywateli Unii ( w tym najprawdopodobniej Polaków!). Nie da się ukryć, iż jeżeli relacje między Zjednoczonym Królestwem, a Unią Europejską zostaną sprowadzone do rangi „obcych i zewnętrznych” Brytyjczyków czekają duże perturbacje. Wielka Brytania już dziś dotknięta jest relokacją banków, firm ubezpieczeniowych oraz przemysłu mechanicznego. Problemy gospodarcze z pewnością będą wymagały większych wpłat na programy socjalne na rzecz osób, któe ucierpią najbardziej. Do tej grupy należą przede wszystkim pracownicy przedsiębiorstw, gotowi uciekać za granicę.
Kolejną, istotną konsekwencją wyjścia z Unii są rosnące w kraju nastroje antyimigrackie. Zwolennicy brexitu są zgodni w tym, że należy przywrócić pełną kontrolę graniczną i zatrzymać imigrantów z państw UE, w tym głównie Polaków.