Brexit: Rozłam w Partii Pracy. Członkowie ugrupowania opuszczają Jeremy’ego Corbyna

Siedmioro członków Partii Pracy opuściło ugrupowanie Jeremy’ego Corbyna w ramach protestu przeciwko liderowi. Jest to największy rozłam w historii grupy od 1981 r. Deputowani zdecydowali się na założenie nowej partii.

Brexit: Rozłam w Partii Pracy. Członkowie ugrupowania opuszczają Jeremy’ego Corbyna
Źródło zdjęć: © East News

18.02.2019 16:53

Brexit - członkowie opuszczają Partię Pracy

Siedmioro posłów z brytyjskiej Partii Pracy postanowiło odejść z ugrupowania w proteście przeciw obecnemu przywództwu. Deputowani skrytykowali politykę Jeremy’ego Corbyna w kontekście brexitu.

Partię opuściło siedem osób: Luciana Berger, Chuka Ummuna, Chris Leslie, Angela Smith, Gavin Shuker, Mike Gapes i Ann Coffey. Pierwsza wymieniona dwójka ogłosiła założenie nowego ruchu politycznego o nazwie „Grupa Niezależna”.

- To była decyzja trudna i bolesna, ale konieczna. Reprezentujemy różne okręgi wyborcze w kraju, mamy inne historie życiowe i pochodzimy z różnych pokoleń. Podzielamy jednak te same wartości – wypowiedziała się Berger na temat odejścia.

Brexit - drugie referendum

Od kilku tygodni członkowie Partii Pracy apelowali do Corbyna prosząc o zmianę strategii i rozpoczęcie kampanii dotyczącej drugiego referendum w sprawie brexitu. Wizja drugiego głosowania jest pewnym wyzwaniem dla lidera grupy. Wielu członków partii popiera ten pomysł, jednak pozostali chcą odejścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

Jeremy’emu Corbynowi zarzuca się również brak przeciwstawienia się antysemityzmowi, który panuje w szeregach partii. Przywódca ugrupowania deklarował, że zamierza pozbyć się nastrojów antyżydowskich wśród członków swojej grupy.

Jest to największy rozłam w historii partii od 38 lat. W 1981 r. czwórka polityków odeszła z ugrupowania formując Partię Socjaldemokratyczną. W 1988 r. połączyła się z Partią Liberalną, dzięki czemu powstali Liberalni Demokraci.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)