Trwa ładowanie...
28-06-2016 11:56

Brexit. Rosyjska prasa: Polacy straszą Berlinem i Paryżem

• Rossija24: imperialne ambicje Niemiec wystraszyły Polskę
• W ocenie stacji, Polska chce wykorzystać Brexit, by stać się liderem państw wschodniej Europy

Brexit. Rosyjska prasa: Polacy straszą Berlinem i ParyżemŹródło: AFP, fot: Leon Neal
d32nbfc
d32nbfc

Polska straszy Europę "superpaństwem" - stwierdza "Rossijskaja Gazieta". Rządowy dziennik, powołując się na doniesienia polskich mediów, tłumaczy, że chodzi o zapisy, jakie znalazły się w niemiecko - francuskim raporcie, dotyczącym przyszłych reform w Unii Europejskiej.

Według gazety, Polacy tak zinterpretowali fragmenty dokumentu "Silna Europa w niebezpiecznym świecie", jakby Berlin i Paryż chciały obecną Unię zastąpić "superpaństwem".

Na czele tego nowego tworu, jak tłumaczy dziennik, stałyby najsilniejsze gospodarczo kraje, a pozostałe państwa "stracą prawo do własnej armii, służb specjalnych, kodeksu karnego i systemu podatkowego, a także kontrolę nad granicami”.

Temat ten podchwyciła także rosyjska telewizja państwowa. W programie Rossija24 uznano, że "imperialne ambicje Niemiec wystraszyły Polskę".

d32nbfc

Przypomniano, że Warszawa z historycznego punktu widzenia, nie ma powodów aby ufać sąsiadom, opowiada się za eurointegracją, ale jest przeciwna budowaniu "europejskiego superpaństwa". Wspomniano także o różnicy zdań między Warszawą i Berlinem, w sprawie budowy gazociągu NordStream2.

Rossija24 stwierdziła, że Polska chce wykorzystać Brexit, aby stać się liderem wśród państw wschodniej Europy, w czym mogą przeszkadzać ambicje Berlina i Paryża.

d32nbfc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d32nbfc
Więcej tematów