Trwa ładowanie...

Brexit katastrofalny dla ekologii. Skutkiem zanieczyszczenie Wielkiej Brytanii

Twardy brexit przyniesie fatalne skutki dla ekologii. Doprowadzi do jeszcze większego zanieczyszczenia Wielkiej Brytanii.

Brexit katastrofalny dla ekologii. Skutkiem zanieczyszczenie Wielkiej BrytaniiŹródło: iStock.com
d3d92aj
d3d92aj

Brexit katastrofalny dla ekologii

Kolejnym ze spodziewanych następstw twardego brexitu będzie wzrost zanieczyszczenia węglem w Wielkiej Brytanii. Naruszy to deklarację, która premier Theresa May złożyła w celu ograniczenia jego emisji. Jak przewiduje Bloomberg w pierwszym kwartale przyszłego roku spalanie węgla znacząco wzrośnie, jeżeli dojdzie do wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej bez porozumienia obu stron. Odejście z UE jest równoznaczne z opuszczeniem unijnego rynku emisji dwutlenku węgla. Wiadomo, że rząd w Londynie zapowiedział zastąpienie go podatkiem od emisji CO2.

Twardy brexit – zanieczyszczenie środowiska

Jak podaje forsal.pl, luka w projektach UE ETS (Europejski System Handlu Emisjami) w praktyce oznacza, iż firmy zanieczyszczając środowisko w Wielkiej Brytanii będą dążyć do wyprzedania swoich uprawnień do emisji CO2 w ciągu trzech miesięcy przed brexitem. Zjawisko to może skutkować spadkiem cen węgla i energii, co będzie sprzyjało spalaniu węgla. Zdaniem analityków jedynym sposobem na rozwiązanie problemu jest… uniknięcie twardego brexitu. Trzeba zaznaczyć, że rząd Theresy May zobowiązał się do ograniczenia zanieczyszczeń oraz wykorzystywania odnawialnych źródeł energii do realizacji celów określonych w Porozumieniu Paryskim. Planuje też wprowadzić podatek od węgla w wysokości 16 funtów za tonę.

Wyjście Wielkiej Brytanii z UE – spadek cen wyglą

Rzecznik skarbu brytyjskiego rządu oznajmił, że Wieka Brytania angażuje się zarówno w krajowe, jak i międzynarodowe wysiłki na rzecz walki ze zmianami klimatycznymi. Jego zdaniem to podejście ma zostać niezmienne nawet w przypadku wyjścia z Unii Europejskiej bez umowy. Analitycy podkreślają, iż podczas zimy zapotrzebowanie na energię gwałtownie wzrasta. Uważają, iż w Wielkiej Brytanii może dojść do dodatkowych 6 milionów emisji CO2, co odpowiadałoby mniej więcej rocznej emisji w małych krajach, jak np. Litwa. Przypominamy, iż twardy brexit sprawi, że Zjednoczone Królestwo opuści unijny system handlu z uprawnieniami do emisji, w dni 29 marca 2019. Będzie to równoznaczne z unieważnieniem wszystkich uprawnień do emisji, które zostały kupione na ten rok. Efektem takich działań będzie wyższa, jako że droższe elektrownie gazowe wypadają z łask. W praktyce oznacza to, iż najprawdopodobniej ceny energii będą niższe.

d3d92aj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3d92aj
Więcej tematów