Brexit. Brytyjski "The Times": Polska i Węgry na czele rebelii przeciwko starej gwardii Unii Europejskiej
• "The Times": po decyzji o Brexicie powstała "kontynentalna wyrwa"
• Pomysł Grupy Wyszehradzkiej: przygotować plan Unii 2.0
• Według dziennika, to plan sprzeczny z koncepcjami Niemiec, Francji i Włoch
• Napięcie potęguje spór Komisji Europejskiej z rządem PiS
Brytyjski "The Times" twierdzi, że Polska i Węgry stoją na czele rebelii przeciwko starej unijnej gwardii. Dziennik opisuje "kontynentalną wyrwę", która pojawiła się we Wspólnocie po tym, jak Brytyjczycy opowiedzieli się za Brexitem, a reszta krajów zastanawia się "co dalej".
Według "The Times", z jednej strony są Polska i Węgry nawołujące do odnowy Unii, a z drugiej "furia członków - założycieli" próbujących przejąć inicjatywę w naprawianiu Wspólnoty po szoku wywołanym przez Brexit.
"Z jedenastu byłych państw komunistycznych wyrażających niezadowolenie, że dyskusję monopolizuje Berlin czy Paryż, to Polska była najbardziej asertywna - pisze "The Times". Chodzi o pomysł Grupy Wyszehradzkiej, aby przygotować plan mniej scentralizowanej Unii 2.0.
Dziennik podaje, że to plan sprzeczny z koncepcjami Niemiec, Francji i Włoch. Dodaje, że w wyniku Brexitu Warszawa obawia się, że straci ważnego sojusznika, choćby dlatego, że to Londyn głośno bronił interesów państw spoza strefy euro.
"The Times" przekonuje też, że napięcie potęguje spór między Komisją Europejską a naszym rządem w sprawie reform sądowniczych wprowadzanych - jak opisuje to dziennik - "twardą ręką". I przytacza słowa naszego szefa dyplomacji Witolda Waszczykowskiego podającego w wątpliwość mandat obecnej Komisji do tego, by dalej próbować naprawiać Europę.