Trwa ładowanie...

Brexit. Boris Johnson do Emmanuela Macrona: to ostatnia szansa

Premier Boris Johnson nie pozostawia złudzeń europejskim przywódcom. Wielka Brytania nie zamierza zostać w UE i wyjdzie z niej nawet bez umowy. Przedstawioną w ubiegłym tygodniu propozycję nazwał "ostatnią szansą" na porozumienie.

Share
Brexit. Boris Johnson do Emmanuela Macrona: to ostatnia szansaŹródło: PAP/EPA
d3d0b1q

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson rozmawiał w niedzielę z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem oraz premierem Portugalii Antonio Costą. Według relacji urzędników premiera Johnsona miał on powiedział Macronowi, że "UE nie powinna wierzyć w to, iż Wielka Brytania pozostanie we Wspólnocie po 31 października".

- To jest szansa uzyskania porozumienia, porozumienia popieranego przez parlamentarzystów i uwzględniającego kompromisy wszystkich stron - powiedział wysokiej rangi urzędnik z Downing Street 10 cytowany przez Reutera. - Zjednoczone Królestwo wyszło z dużą, ważną ofertą, ale nadszedł czas aby Komisja UE również wykazała wolę kompromisu. Jeśli to nie nastąpi, Wielka Brytania opuści UE bez porozumienia - dodał urzędnik.

d3d0b1q

Według relacji Pałacu Elizejskiego Macron odpowiedział Johnsonowi, że informacja dotycząca tego, czy porozumienie w wersji zaproponowanej przez premiera Wielkiej Brytanii jest możliwe, zostanie przedstawiona pod koniec tego tygodnia.

Johnson nie wyjaśnił w jaki sposób zamierza jednocześnie nie prosić o przełożenie daty brexitu i nie złamać ustawy, która zobowiązuje go do wystąpienia o takie opóźnienie, jeśli porozumienie nie zostanie osiągnięte do 19 października.

Brytyjski rząd przedstawił w ubiegłym tygodniu szczegółowe propozycje dotyczące zastąpienia budzącego ogromne kontrowersje w Wielkiej Brytanii tzw. irlandzkiego backstopu. Zakłada on, że Wielka Brytania pozostanie tymczasowo w unii celnej z UE nawet po brexicie. Dzięki temu udałoby się uniknąć pojawienia się regularnej granicy celnej dzielącej Irlandię.

d3d0b1q
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3d0b1q
Więcej tematów