Trwa ładowanie...
d2t83yf
IAR

Brexit. Bolesław Piecha o rezolucji PE: wotum nieufności dla Tuska

• W rezolucji europarlamentu przeprowadzenie rozmów ws. Brexitu zlecono KE, a nie RE
• W poniedziałek prezes PiS stwierdził, że w wyjściu Wlk. Brytanii z UE "szczególnie ponurą rolę" odegrał Tusk
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Szef Rady Europejskiej Donald Tusk oraz prezydent Francji Francois Hollande
Szef Rady Europejskiej Donald Tusk oraz prezydent Francji Francois Hollande (AFP, Fot: STEPHANE DE SAKUTIN)
d2t83yf

Rezolucja Parlamentu Europejskiego w sprawie Brexitu swoistym wotum nieufności dla Donalda Tuska - mówił w Jedynce europoseł PiS Bolesław Piecha. We wtorek eurodeputowani zaapelowali o szybkie negocjacje w tej sprawie.

Piecha podkreślił, że w rezolucji europarlamentu przeprowadzenie rozmów zlecono Komisji Europejskiej, a nie Radzie Europejskiej, którą kieruje Tusk. - Nie wiem czy to nie jest specyficzne wotum nieufności dla Tuska - mówił europoseł.

Tymczasem szef Rady Europejskiej powiedział we wtorek, że chce na wrzesień zwołać nieformalny szczyt z udziałem przywódców 27 krajów, bez Wielkiej Brytanii. Tusk uważa, że spotkanie powinno się odbyć w Bratysławie, bo Słowacja w drugiej połowie roku będzie kierować pracami Unii Europejskiej.

d2t83yf

W czwartek blisko 52 procent Brytyjczyków opowiedziało się w referendum za wyjściem Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej. W Szkocji poparcie dla Wspólnoty było zdecydowanie większe - pozostania w niej chciało 62 procent głosujących.

W poniedziałek prezes PiS Jarosław Kaczyński stwierdził, że wyjście Wielkiej Brytanii z UE "jest wielką, straszliwą klęską tej polityki" i powinny być z tego wyciągnięte wnioski personalne w obecnym kierownictwie UE.

- Tutaj szczególnie ponurą rolę odegrał Donald Tusk, który prowadził rokowania z Brytyjczykami i w gruncie rzeczy doprowadził do tego, że niczego nie otrzymali, czyli ponosi bezpośrednią odpowiedzialność za Brexit i powinien zniknąć z europejskiej polityki, ale to dotyczy całej Komisji Europejskiej w jej obecnym składzie - dodał Kaczyński.

Jego zdaniem odpowiedzią na Brexit powinna być reforma UE, precyzująca m.in. podział kompetencji między instytucje a państwa członkowskie, a także wprowadzająca nowy "bardziej konsensualny" sposób podejmowania decyzji.

d2t83yf

Podziel się opinią

Share
d2t83yf
d2t83yf
Więcej tematów