Trwa ładowanie...

Brazylia: Rousseff proponuje referendum w sprawie przyspieszonych wyborów

• Prezydent Brazylii Dilma Rousseff byłaby gotowa rozpisać referendum w sprawie przyspieszonych wyborów
• Prezydent została zawieszona w maju w wykonywaniu swych obowiązków
• Rozpisanie referendum Rousseff warunkuje decyzją parlamentu o pozostawieniu jej przy władzy

Brazylia: Rousseff proponuje referendum w sprawie przyspieszonych wyborówŹródło: AFP, fot: Claudio Reyes
d3c4jge

Rousseff przedstawiła tę propozycję w "Przesłaniu do Senatu i narodu brazylijskiego", który został odczytany dziennikarzom w stolicy kraju Brasilii. Tekst przesłania umieszczono także w mediach społecznościowych.

- Jestem przekonana o takiej konieczności i całkowicie popieram propozycję referendum w celu zasięgnięcia opinii narodu w sprawie przyspieszonych wyborów - napisała Rousseff.

Konstytucja Brazylii nie przewiduje możliwości przyspieszonych wyborów w trakcie kadencji prezydenta. Aby je przeprowadzić należałoby uchwalić poprawkę do konstytucji większością 2/3 głosów.

d3c4jge

Senat ma w końcu sierpnia przeprowadzić głosowanie czy definitywnie pozbawić zawieszoną prezydent urzędu. Obecna kadencja Rousseff kończy się w 2018 r. Jeśli Senat zdecyduje o jej ostatecznym usunięciu ze stanowiska głowy państwa (co zdaniem obserwatorów jest prawie pewne), przez resztę kadencji władzę sprawować będzie obecny tymczasowy prezydent Michel Temer.

Rousseff została zawieszona na czas trwania jej procesu impeachmentu po wysunięciu przeciwko niej zarzutów defraudacji środków publicznych oraz wydatkowanie pieniędzy publicznych nie przewidzianych w budżecie, bez zgody parlamentu.

d3c4jge
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3c4jge
Więcej tematów