Trwa ładowanie...

Gen. Polko o trudnej sytuacji obronnej. Mówi o "rozliczeniu"

Metro w Warszawie nie spełnia podstawowych wymogów bezpieczeństwa. Nie da ochrony ludziom w razie ataku. W głównych polskich miastach brakuje infrastruktury, która zapewniłaby schronienie - mówił w poniedziałek w Studiu PAP b. dowódca GROM gen. Roman Polko.

Były dowódca jednostki GROM, gen. dyw. Roman PolkoByły dowódca jednostki GROM, gen. dyw. Roman PolkoŹródło: East News, fot: Andrzej Iwanczuk/REPORTER
ddug8n2
ddug8n2

Zapytany w Studiu PAP, w jakim stanie jest obecnie obrona cywilna w Polsce, gen. Polko odpowiedział, że w pierwszej kolejności rozliczyłby "wszystkich szefów obrony cywilnej za zaniechania".

- Za to, że na tych stanowiskach, różnego rodzaju sztabach kryzysowych i innych tworzono synekury, a nie prace dla urzędników, którzy wiedzą jak chronić lokalną ludność - powiedział.

Według niego, jest "mnóstwo zaniechań, pozornych działań i zero konkretu". - Słyszymy zapewnienia, że mamy metro w Warszawie, i że tam się może schronić. Tylko że to metro nie spełnia podstawowych wymogów bezpieczeństwa. Budując takie duże inwestycje powinno się czynić wszystko, aby spełniały wymogi związane z bezpieczeństwem - zaznaczył.

Zaoszczędzono na filtrach

Na pytanie o kijowskie metro, które służy jako schronienie dla mieszkańców, były dowódca GROM odpowiedział, że podstawowa różnica polega na głębokości - metro warszawskie jest płytkie. Dodał również, że podczas budowy metra w Warszawie "zaoszczędzono na urządzeniach filtro-wentylacyjnych, wszystkich dodatkowych instalacjach, które tworzyłyby z niego skuteczną ochronę na wypadek ataku na Warszawę, który mógłby nastąpić".

ddug8n2

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Co gdyby w Polsce spadła rakieta? "Nie wyobrażam sobie braku reakcji"

Gen. Polko ocenił, że metro co prawda może zapewnić "niewielką ochronę przed odłamkami", ale nie jest zbudowane w sposób, który zapewniałby "mocną skorupę i chroniłby ludzi wewnątrz". Zaznaczył, że nie zapewniono ochrony przed takimi czynnikami jak skażenie terenu czy broń chemiczna, a także brakuje podstawowych elementów logistycznych - zmagazynowania jedzenia, toalet, czy odpowiedniej rotacji powietrza.

Metro nie spełnia wymogów

- To metro po prostu nie spełnia wymogów ochrony. (...) W ogóle w głównych polskich miastach brakuje infrastruktury, która zapewniałaby schronienie dla ludności. Chronienie się w piwnicach, takich obiektach, to tak na prawdę narażanie samego siebie na śmierć pod gruzami - ocenił gen. Polko.

Na pytanie, jak powinna zostać zorganizowana obrona cywilna, gen. Polko odpowiedział, że pracę trzeba rozpocząć od samych podstaw. Jednym z elementów powinno być prawo, które uzależniałoby wydanie pozwolenia na powstanie nowych obiektów od spełnienia przez nie wymogów infrastruktury, która dałaby bezpieczeństwo mieszkańcom w razie ataku.

ddug8n2

Gruntowne zmiany

Gen. Polko zaznaczył również, że brakuje edukacji w zakresie obrony cywilnej. Przywołał przykład Szwecji, gdzie przepisy i procedury dotyczące obrony cywilnej są na bieżąco uaktualniane i szeroko komunikowane lokalnej społeczności. Dodał, że chodzi o jasne wytyczne, jak należy się zachować w razie danego zagrożenia.

W połowie lutego szef MSWiA Marcin Kierwiński w TVN24 przekazał, że trwają prace nad projektem ustawy o ochronie ludności. Zapowiedział, że w marcu przedstawione zostaną "zaawansowane założenia do ustawy lub ustawa".

Czytaj także:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
ddug8n2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
ddug8n2
Więcej tematów