"Brak przepisów antykoncentracyjnych zagraża wolności prasy w Polsce"
Parlament Europejski będzie we wtorek
debatował w Strasburgu nad raportem o pluralizmie w mediach w
Europie. Dokument skupia się na krytyce sytuacji we Włoszech i
konflikcie interesów Silvio Berlusconiego, premiera i szefa
imperium medialnego. Kilka akapitów dotyczy też Polski. Raport zwraca uwagę na brak w polskim ustawodastwie odpowiednich przepisów antykoncentracyjnych.
Głosowanie nad przyjęciem raportu przewidziane jest na środę.
Zaproponowany przez holenderską deputowaną Johannę Boogerd-Quaak raport wspomina, że Agorze "zaproponowano przekazanie łapówki w celu uzyskania, w drodze lobbingu, korzystnej zmiany prawa o mediach, która pozwoliłaby grupie (Agora) nabyć prywatną stację telewizyjną".
Według raportu, 40% udziałów na rynku prasy drukowanej w Polsce mają inwestorzy zagraniczni i "jest to sytuacja problematyczna z punktu widzenia wolności dziennikarzy", bowiem zagraniczne koncerny medialne "ustalają warunki pracy mniej korzystne niż w ich własnych przedsiębiorstwach".
Raport wytyka, że art. 10 ustawy Prawo Prasowe ogranicza wolność dziennikarzy, nakazując "realizowanie ustalonej w statucie lub regulaminie redakcji, w której (dziennikarz) jest zatrudniony, ogólnej linii programowej tej redakcji".
W raporcie napisano, że "obecnie brakuje w polskim prawodawstwie przepisów albo projektów przepisów dotyczących koncentracji mediów i ochrony pluralizmu w mediach".
Raport podkreśla, że taki pluralizm jest sprawą fundamentalną dla wolności wypowiedzi i informacji, a z braku działań w państwach członkowskich Unia Europejska ma obowiązek podjąć kroki w tej dziedzinie. Według dokumentu, powody do obaw są wystarczające na tyle, żeby Komisja Europejska przedstawiła w tej sprawie propozycje rozwiązań prawnych, np. zakazu angażowania się polityków w działalność na rynku mediów czy uznania pozycji dominującej na takim rynku za zamach na pluralizm prasy.
Raport powstał na podstawie badań przeprowadzonych przez Europejski Instytut Komunikacji (IEC) we Francji, Niemczech, Irlandii, Włoszech, Holandii, Polsce, Szwecji i Wielkiej Brytanii. Na czerwiec zapowiedziano publikację całościowego raportu IEC o sytuacji mediów w 25 krajach rozszerzonej UE.