Bp Płoski: święto żołnierza i chwały polskiego oręża
15 sierpnia jest świętem żołnierza i chwały polskiego oręża - powiedział w homilii biskup polowy Wojska Polskiego gen. dyw. Tadeusz Płoski podczas mszy św. odprawianej z okazji święta Wojska Polskiego.
15.08.2006 | aktual.: 15.08.2006 11:47
Nawiązując do 86. rocznicy Bitwy Warszawskiej z 1920 roku, określanej jako "Cud nad Wisłą", biskup Płoski przypomniał, że marszałek Józef Piłsudski już w 1923 roku ogłosił rocznicę "Cudu nad Wisłą" świętem państwowym i Dniem Żołnierza Polskiego.
Powołując się na słowa marszałka Piłsudskiego, biskup polowy powiedział: W tym dniu wojsko i społeczeństwo czci chwałę oręża polskiego, której uosobieniem i wyrazem jest żołnierz. W rocznicę wiekopomnego rozgromienia nawały bolszewickiej pod Warszawą święci się pamięć poległych w wiekowych walkach z wrogiem o całość i niepodległość Polski.
Nawiązując natomiast do święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, bp Płoski podkreślił, że ma ono w Polsce także patriotyczne odniesienie.
W 1920 roku wojska bolszewickie zalewały ziemie polskie. 15 sierpnia armia czerwona stanęła u wrót Warszawy. Zagrożona została niepodległość Polski. Żołnierz polski wraz z całym przygotował się do ostatecznej walki. Obrona Ojczyzny była także obroną wiary. Znano bolszewicką bezbożność. W barbarzyński sposób niszczyli oni świątynie, mordowali duchownych, religię skazali na zagładę. 15 sierpnia w uroczystość WNMP nastąpił zasadniczy zwrot w wojnie polsko-sowieckiej. Wiara i wysiłek polskiego żołnierza zmusiły bolszewików do odwrotu, który właśnie 15 sierpnia przerodził się w paniczną ucieczkę - mówił biskup polowy.
Dodał, że to, co się wtedy wydarzyło nazwano "Cudem nad Wisłą", ponieważ zrodziło się przekonanie, że zwycięstwo przyszło za wstawiennictwem Matki Bożej.
Biskup Płoski podkreślił jednocześnie, że bitwa z 15 sierpnia 1920 roku została uznana za jedną z 18 wielkich bitew, które wpłynęły na historię świata.
W mszy uczestniczyli: marszałek Sejmu Marek Jurek, minister ON Radosław Sikorski, szef Kancelarii Prezydenta Aleksander Szczygło, generalicja, kadra oficerska i żołnierze WP z szefem Sztabu Generalnego gen. Fraciszkiem Gągorem, komendant główny policji Marek Bieńkowski, przedstawiciele Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Straży Pożarnej, Kapituły "Virtuti Militari" oraz biskupi polowi Kościołów ewangelicko-augsbuskiego i prawosławnego. Byli obecni także kombatanci, weterani i harcerze. Po raz pierwszy w uroczystościach święta Wojska Polskiego uczestniczyły delegacje dowództw wojsk państw członkowskich NATO z Niemiec, Litwy, Słowacji i USA.
Po mszy odbyła się uroczystość przekazania obrazu z wizerunkiem marszałka Józefa Piłsudskiego ministrowi Sikorskiemu.
Dyrektor muzeum im. Jana Pawła II w Warszawie - Galerii Porczyńskich - Bogdan Kurant przekazując ministrowi namalowany w 1934 r. przez Mariana Kuleszę obraz wyraził nadzieję, że będzie stanowił on "symboliczny patronat nad całym wojskiem polskim".
Sikorski zapewnił, że w MON obraz ten będzie "skarbem i inspiracją".