Trwa ładowanie...
11-10-2014 12:45

Bp Jan Piotrowski mianowany na nowego biskupa kieleckiego

Dotychczasowy biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej Jan Piotrowski został mianowany przez papieża Franciszka na nowego ordynariusza diecezji kieleckiej. Decyzję papieską ogłosiła w sobotę w południe Nuncjatura Apostolska w Polsce.

Bp Jan Piotrowski mianowany na nowego biskupa kieleckiegoŹródło: PAP, fot: Radek Pietruszka
d2dcy1p
d2dcy1p

Ojciec Święty przyjął rezygnację dotychczasowego biskupa kieleckiego Kazimierza Ryczana - poinformowała Nuncjatura. Bp Ryczan w lutym osiągnął wiek emerytalny.

Bp Piotrowski ma 61 lat. Przez lata swej kapłańskiej posługi był związany z misjami. W latach 1984-1991 pełnił posługę misyjną w Republice Konga w Afryce. Po powrocie został minowany na sekretarza krajowego Papieskiego Dzieła św. Piotra Apostoła, a w 1995 r. - sekretarza krajowego Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary. W latach 1997-1999 podjął posługę duszpasterską w jednym z ubogich przedmieść Limy, stolicy Peru.

W latach 2000-2010, przez dwie kadencje z nominacji Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów, pełnił funkcję dyrektora krajowego Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce.

Od 2003 był członkiem Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów, a także - od 2001 r. - Konsultorem ds. Misyjnych Konferencji Episkopatu Polski. Jest członkiem Komisji ds. Misji KEP.

d2dcy1p

Bp Piotrowski urodził się w 1953 r. w Szczurowej. Święcenia kapłańskie otrzymał w bazylice katedralnej w Tarnowie z rąk biskupa Jerzego Ablewicza w 1980 r. Potem pracował w parafiach w Przecławiu i w Mielcu.

W 1992 r. podjął studia specjalistyczne w Instytucie Katolickim w Paryżu, gdzie otrzymał tytuł licencjata teologii. W 1997 r. uzyskał doktorat z teologii w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie.

W 2009 r. został proboszczem parafii pw. św. Małgorzaty w Nowym Sączu. Został także dziekanem dekanatu Nowy Sącz-Centrum oraz prepozytem Kapituły Kolegiackiej w Nowym Sączu.

14 grudnia 2013 r. Ojciec Święty Franciszek mianował go na biskupa pomocniczego diecezji tarnowskiej. W diecezji bp Piotrowski został mianowany na wikariusza generalnego. Biskup tarnowski zlecił mu m.in. sprawy misyjne, katechetyczne i formacji stałej kapłanów.

d2dcy1p

Hierarcha zna język angielski, włoski, hiszpański oraz munukutuba - używany na południu Republiki Konga. W kręgu zainteresowań duchownego są: antropologia kulturowa, historia misji, muzyka, a jego hobby to jazda na rowerze i pływanie.

Dotychczasowy ordynariusz diecezji kieleckiej, bp Ryczan kierował diecezją od 1993 r. W lutym złożył rezygnację z zajmowanej funkcji ze względu na osiągnięcie wieku emerytalnego (10 lutego ukończył 75 lat).

Jest członkiem Rady Stałej i Rady Naukowej Konferencji Episkopatu Polski. Pełni także funkcję delegata KEP ds. Duszpasterstwa Ludzi Pracy.

d2dcy1p

Został uhonorowany medalem "Zasłużony dla NSZZ Solidarność". Zjazd związku przyznał go bp. Ryczanowi m.in. za to, że jako wykładowca Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego był jednym z założycieli Solidarności na tej uczelni i w latach 1980-1981 był sekretarzem oraz I zastępcą przewodniczącego związkowej komisji uczelnianej.

W 2009 r. hierarcha został odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Złotym Medalem za Długoletnią Służbę. W 2013 r. otrzymał tytuł honorowego obywatele Kielc.

Diecezja kielecka ma 303 parafie i liczy ponad 780 tys. wiernych. Pracuje w niej 715 księży diecezjalnych oraz 76 zakonnych. Patronami diecezji są św. Stanisław biskup i męczennik oraz bł. Wincenty Kadłubek biskup.

d2dcy1p
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2dcy1p
Więcej tematów