Boże Narodzenie 2019. "Kiedy mamy wokół siebie samotnych, to ich zaprośmy"
Kard. Kazimierz Nycz podkreślił, że symbol pustego talerza przy wigilijnym stole to nie wszystko. Jeżeli wśród dalszej rodziny lub znajomych mamy kogoś, kto jest samotny, warto o nim pamiętać i zaprosić, by wspólnie spędzić przynajmniej Wigilię.
Boże Narodzenie to wyjątkowy okres. Metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz podkreślił, że "najbardziej autentyczne przeżywanie Wigilii jako wieczerzy wigilijnej ma miejsce w rodzinie".
- Oczywiście wszystkie inne przeżywane wigilie są ważne i trzeba je szanować, ale tak naprawdę ta jedna jest najważniejsza, którą spożywamy ze swoją rodziną, ze swoimi najbliższymi, bo stół wigilijny ma rodzinny wymiar, który łączy ludzi - podkreślił w rozmowie z Polską Agencją Prasową.
Boże Narodzenie. Świetna okazja, by powiedzieć "przepraszam"
Duchowny przypomniał, że jest to idealna okazja do wspólnego spotkania i modlitwy, ale także przebaczenia sobie nawzajem.
- To okazja do przeproszenia przy łamaniu się opłatkiem, jak również do śpiewania kolęd, do rozmów na temat kończącego się roku, na temat tego wszystkiego, co dobrego wydarzyło się w rodzinie, a także do podjęcia postanowień na następny rok - stwierdził Kazimierz Nycz cytowany przez portal wpolityce.pl
Zobacz też: Sondaż partyjny dla WP. Dziś PiS też wygrałby wybory
Kardynał ocenił, że kwestie dotyczące 12 potraw, przygotowywania żłóbka i innych zwyczajów, są drugorzędne. Jako najważniejsze wskazał relacje: z Bogiem i drugim człowiekiem. Podkreślił, że symbol pustego talerza to nie wszystko.
- Kiedy mamy wokół siebie, w sąsiedztwie, człowieka samotnego, emeryta lub emerytkę, którzy nie mają z kim spożyć wieczerzy wigilijnej, to ich zaprośmy. I to jest ten wymiar charytatywny, horyzontalny żłóbka, czyli gotowość pomocy ludziom ubogim - zaapelował.
Do wiernych ws. świąt Bożego Narodzenia na Twitterze zwrócił się z kolei przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisław Gądecki. Przypomniał, że przed nami ważny okres pamięci o tym, że "Bóg jest blisko każdego człowieka".
Źródło: wpolityce.pl