Trwa ładowanie...
d2lau58

Boże Ciało 2020. Czy trzeba iść do kościoła i na procesję?

Czy w Boże Ciało 2020 trzeba iść do kościoła? Czy Msza Święta w Boże Ciało jest obowiązkowa? I czy musimy brać udział w procesji?
Share
Boże Ciało 2020. Czy wierni muszą iść do kościoła?
Boże Ciało 2020. Czy wierni muszą iść do kościoła?Źródło: Getty Images
d2lau58

Boże Ciało 2020. Jak będzie wyglądać?

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, która określana jest powszechnie jako Boże Ciało, obchodzona jest w Kościele katolickim na pamiątkę ustanowienia przez Jezusa Chrystusa sakramentu Eucharystii podczas Ostatniej Wieczerzy. Najbardziej charakterystycznym elementem obchodów Bożego Ciała są procesje do czterech ołtarzy. Odbywają się one w każdej parafii od XV wieku.

W 2020 roku, z uwagi na pandemię koronawirusa, procesje odbędą się w większości wokół kościołów. Minister zdrowia Łukasz Szumowski, jak i Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki przypominają jednak o zaleceniach sanitarnych. Chodzi o 2-metrowe odstępy, a jeśli w czasie procesji nie da się ich zachować, wierni powinni mieć założone maseczki, zasłaniające usta i nos. W kościołach natomiast nie ma już limitu osób, ale cały czas obowiązuje zasłanianie części twarzy.

d2lau58

Boże Ciało to święto „ruchome”. W 2020 roku przypada 11 czerwca

Boże Ciało w Kościele rzymskokatolickim przypada dokładnie 60 dni po Wielkanocy. Jest to zawsze czwartek po Uroczystości Trójcy Przenajświętszej. Co roku data, kiedy przypada Boże Ciało, jest zatem inna, ponieważ inna jest też data Wielkanocy. Raz Boże Ciało obchodzone jest w maju, innym razem w czerwcu. W tym roku Boże Ciało 2020 będzie w czwartek 11 czerwca.

Boże Ciało to dzień wolny od pracy

Boże Ciało jest świętem, które w Polsce zaliczane jest do świąt ustawowo wolnych od pracy. Oznacza to, że nieczynne są wtedy urzędy, instytucje, nie można zrobić zakupów w sklepach.

d2lau58

Czy w Boże Ciało 2020 trzeba iść do kościoła?

Boże Ciało jest świętem nakazanym, czyli obowiązkowym. Osoby wierzące mają zatem obowiązek uczestniczenia w tym dniu we Mszy Świętej. O ile Msza Święta w Boże Ciało jest obowiązkowa, to jednak uczestniczenie w procesji nie jest wymagane.

Zobacz także: Grzegorz Schetyna o deklaracji Jarosława Gowina: radziłbym mu ostrożność

d2lau58

Podziel się opinią

Share
d2lau58
d2lau58
Więcej tematów