Trwa ładowanie...

Boże Ciało 2019. Kiedy obchodzimy i czy jest to dzień wolny od pracy

Boże Ciało to w Polsce jeden z trzynastu dni wolnych od pracy. Tego dnia otwarte są nieliczne sklepy. Kiedy w tym roku wypada Boże Ciało? Co wtedy świętujemy?

Share
Boże Ciało 2019. Kiedy obchodzimy i czy jest to dzień wolny od pracyŹródło: iStock.com
d32nw8l

Boże Ciało 2019 – kiedy świętujemy

Boże Ciało jest świętem ruchomym. Oznacza to, że każdego roku ma inną datę. Dzień obchodów tego święta wyznaczany jest na podstawie daty Świąt Wielkanocnych (60 dni po Wielkanocy). W 2019 roku Boże Ciało odbędzie się 20 czerwca.

Boże Ciało to przyjęta w tradycji nazwa Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej. W Europie i Polsce święto to obchodzone jest od średniowiecza. Tego dnia czczony jest Chrystus w Najświętszym Sakramencie.

Obchody Bożego Ciała w Polsce mają wyjątkowy charakter. Tego dnia w całej Polsce odbywają się procesje ulicami miasta. Duchowny niesie monstrancję z Eucharystią, a za nim podążają wierni.

d32nw8l

Przed duchownym idą dzieci niosące szarfy oraz poduszki ze świętymi symbolami. Najmłodsze rozsypują płatki kwiatów. Tuż za dziećmi podążają dorośli z chorągwiami oraz obrazami i figurami.

Procesja Bożego Ciała zatrzymuje się przy czterech stacjach. Na każdej z nich odczytywany jest inny fragment Ewangelii dotyczący Eucharystii.

Boże Ciało 2019 – dzień wolny od pracy i zakaz handlu

W Boże Ciało nie idziemy do pracy, ale nie zrobimy również zakupów. 20 czerwca będzie obowiązywał zakaz handlu, a czynne będą nieliczne placówki.

Pozostałe dni wolne od pracy w Polsce to:

d32nw8l
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d32nw8l
d32nw8l
Więcej tematów