ycipk-aqcrv8

Boże Ciało 2019. Kiedy obchodzimy i czy jest to dzień wolny od pracy

Boże Ciało to w Polsce jeden z trzynastu dni wolnych od pracy. Tego dnia otwarte są nieliczne sklepy. Kiedy w tym roku wypada Boże Ciało? Co wtedy świętujemy?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Boże Ciało 2019 odbędzie się 20 czerwca. Jest to dzień wolny od pracy.
Boże Ciało 2019 odbędzie się 20 czerwca. Jest to dzień wolny od pracy. (iStock.com)
ycipk-aqcrv8

Boże Ciało 2019 – kiedy świętujemy

Boże Ciało jest świętem ruchomym. Oznacza to, że każdego roku ma inną datę. Dzień obchodów tego święta wyznaczany jest na podstawie daty Świąt Wielkanocnych (60 dni po Wielkanocy). W 2019 roku Boże Ciało odbędzie się 20 czerwca.

Boże Ciało to przyjęta w tradycji nazwa Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej. W Europie i Polsce święto to obchodzone jest od średniowiecza. Tego dnia czczony jest Chrystus w Najświętszym Sakramencie.

ycipk-aqcrv8

Obchody Bożego Ciała w Polsce mają wyjątkowy charakter. Tego dnia w całej Polsce odbywają się procesje ulicami miasta. Duchowny niesie monstrancję z Eucharystią, a za nim podążają wierni.

Przed duchownym idą dzieci niosące szarfy oraz poduszki ze świętymi symbolami. Najmłodsze rozsypują płatki kwiatów. Tuż za dziećmi podążają dorośli z chorągwiami oraz obrazami i figurami.

Procesja Bożego Ciała zatrzymuje się przy czterech stacjach. Na każdej z nich odczytywany jest inny fragment Ewangelii dotyczący Eucharystii.

Boże Ciało 2019 – dzień wolny od pracy i zakaz handlu

ycipk-aqcrv8

W Boże Ciało nie idziemy do pracy, ale nie zrobimy również zakupów. 20 czerwca będzie obowiązywał zakaz handlu, a czynne będą nieliczne placówki.

Pozostałe dni wolne od pracy w Polsce to:

Polub WP Wiadomości
ycipk-aqcrv8
ycipk-aqcrv8