Trwa ładowanie...
dpiz1gj

Bośnia: serbski pułkownik dostarczony do Hagi

Dowodzone przez NATO Siły Stabilizacyjne w Bośni (SFOR) aresztowały w piątek w Banja Luce bośniackiego Serba, pułkownika Vidoje Blagojevicia. Tego samego dnia Blagojević został dostarczony do Hagi.

Share
dpiz1gj

Vidoje Blagojević jest oskarżony przez ONZ-owski Trybunał ds. zbrodni w b. Jugosławii o zbrodnie wojenne popełnione podczas wojny 1992-1995 w Bośni.

Rzecznik trybunału Jim Landale poinformował, że w piątek wieczorem Blagojević został osadzony w ośrodku zatrzymań haskiego trybunału w Scheveningen.

Do aresztowania Blagojevicia doszło w piątek rano w Banja Luce, w chwili, gdy udawał się na spotkanie z przedstawicielami międzynarodowych organizacji i lokalnymi władzami poświęcone rozminowywaniu Bośni. Blagojević jest obecnie dowódcą wojsk inżynieryjnych armii Serbów bośniackich.

W czasie wojny 1992-1995 był dowódcą brygady wojsk bośniackich w rejonie Bratunaca i Srebrenicy, gdzie doszło do wielkiej masakry cywilów. Z rąk bośniackich Serbów zginęło wtedy około 7.500 Muzułmanów.

W ubiegły czwartek ONZ-owski Trybunał w Hadze skazał na 46 lat więzienia generała Radislava Krsticia, uznając go za winnego zbrodni ludobójstwa popełnionej przez armię bośniackich Serbów w Srebrenicy w lipcu 1995 roku.

Krstić dowodził korpusem Serbów bośniackich "Drina", który dokonał masakry w Srebrenicy. (aso)

dpiz1gj

Podziel się opinią

Share
dpiz1gj
dpiz1gj
Więcej tematów