Borusewicz organizuje konferencję ws. Gazociągu Północnego
O zagrożeniach ekologicznych, jakie niesie
ze sobą budowa na dnie Morza Bałtyckiego Gazociągu Północnego będą
rozmawiać w poniedziałek parlamentarzyści, eksperci oraz
przedstawiciele organizacji ekologicznych państw nadbałtyckich.
Konferencję organizuje marszałek Senatu Bogdan Borusewicz.
Chciałbym skonfrontować plany budowy Gazociągu Północnego z tym, czym jest Morze Bałtyckie- powiedział dziennikarzom Borusewicz. Marszałek zwrócił uwagę, że na dnie Bałtyku znajduje się ponad 100 ton broni chemicznej, głównie iperytu, z czasów II wojny światowej.
Chciałbym, żebyśmy porozmawiali na ten temat, ponieważ tym zainteresowane są wszystkie państwa nadbałtyckie, nie tylko te, które planują inwestycję - podkreślił Borusewicz. Przyznał jednak, że nie dostał jeszcze potwierdzenia przyjazdu parlamentarzystów z Niemiec i Rosji.
Według marszałka, poniedziałkowa konferencja nie będzie próbą wywarcia presji na te kraje, by wycofały się z planów budowy Gazociągu Północnego. "Celem konferencji jest dyskusja na poziomie parlamentarnym. Parlamentarzyści mają wpływ na swoje rządy. Myślę też, że mogą mówić więcej niż rządy w poszczególnych państwach" - zaznaczył Borusewicz.
Marszałek chciałby, aby dyskusja dała odpowiedź na pytania, jaka będzie dokładna trasa przebiegu gazociągu oraz w jaki sposób usunąć zagrożenia związane z realizacją tego projektu.
Według Biura Prasowego Senatu, dokładna lista gości konferencji nie jest jeszcze znana. Wiadomo, że wezmą w niej udział m.in. ministrowie: gospodarki - Piotr Woźniak i środowiska - Jan Szyszko. Spodziewana jest także obecność ekspertów: od prawa morskiego - prof. Janiny Ciechanowicz i prawa UE - prof. Zbigniewa Brodeckiego (oboje z Uniwersytetu Gdańskiego), a także dra Vadima Paki z Instytutu Oceanologii w Kaliningradzie.
O konferencji "Zagrożenia ekologiczne Morza Bałtyckiego" napisała wtorkowa "Rzeczpospolita".
Gazociąg Północny, omijający terytorium Polski, ma połączyć rosyjskie złoża gazu w okolicach Wyborga z niemieckim Greifswald.