Trwa ładowanie...
ds62fj2
koalicja

Borowski: będzie spotkanie polityków SdPl, PD i UP

Przedstawiciele Socjaldemokracji Polskiej spotkają się z politykami Partii Demokratycznej oraz Unii Pracy, by porozmawiać o sytuacji powstałej po tym, jak SLD zrezygnował ze współpracy z PD w ramach koalicji Lewica i Demokraci - zapowiedział szef SdPl Marek Borowski.
Share
ds62fj2

Borowski podkreślił w poniedziałek w radiu TOK FM, że SdPl nie zerwała współpracy z Partią Demokratyczną i będzie ją kontynuować - także programowo.

W sobotę Rada Krajowa SLD uznała, że zakończyła się dotychczasowa formuła współpracy z Partią Demokratyczną w ramach LiD (SLD+SdPl+UP+UP). Szef Sojuszu Wojciech Olejniczak dopuszcza współpracę polityczną z PD, ale nie programową. Politycy SdPl i PD uznali decyzję Sojuszu za rezygnację przez SLD z formuły LiD.

Na pewno padło dość jasne sformułowanie, że Sojusz Lewicy Demokratycznej kończy współpracę z Partią Demokratyczną. W jaki sposób ją kończy i czy to jest taki zupełny koniec, przynajmniej z punktu widzenia SLD czy nie, to trudno się tego dosłuchać i doczytać. Wszystko to razem sprawia wrażenie zabaw w piaskownicy po prostu - ocenił Borowski.

ds62fj2

Zdaniem szefa SdPl, decyzja o rozwiązaniu współpracy z PD jest wynikiem wewnętrznej walki w SLD o przywództwo przed czerwcowym kongresem tej partii.

Z LiD-u zrobiono sobie tarczę strzelniczą. Zupełnie bez sensu, dlatego że to nie LiD jest odpowiedzialny, czy winny słabych notowań lewicy w ogóle i całej tej formacji i całej tej politycznej reprezentacji tej strony sceny politycznej" - uważa Borowski. Jak mówił, ostatnio pojawiły się pierwsze badania, które pokazały wzrost notowań LiD.

Borowski podkreślił, że ruszyły prace programowe w koalicji LiD, a w piątek - dzień przed posiedzeniem Rady Krajowej SLD - odbyło się spotkanie programowe.

W piątek wieczorem o godz. 17. na Rozbrat (w siedzibie SLD) spotkaliśmy się. Był Wojciech Olejniczak, Janusz Onyszkiewicz (szef PD), ja i eksperci - mówił Borowski.

ds62fj2

Na pytanie, czy Olejniczak nic nie powiedział podczas spotkania o tym, co powie następnego dni na posiedzeniu władz swej partii, Borowski odpowiedział, że nie.

Była bardzo dobra dyskusja i widać było, że zaczynamy tworzyć rzeczywiście jakąś nową jakość. No i następnego dnia dowiedzieliśmy się, że nowa jakość polega na czymś zupełnie innym - dodał szef SdPl.

W jego opinii, w SLD powstała koncepcja, że trzeba się zaprezentować "niezwykle radykalnie, bo wtedy nas zauważą i wtedy ta lewica się podniesie". Otóż to jest teza, która, jeśli nie jest uzasadniona czy umotywowana konkretnymi propozycjami, to jest pusta zwyczajnie - stwierdził Borowski.

Jak powiedział, Olejniczak napisał list do polityków SdPl z propozycją spotkania, wyjaśnienia sytuacji i podjęcia współpracy.

ds62fj2

No więc my odpowiadamy: najpierw odbędziemy spotkanie z partnerami, których zlekceważono po prostu - z Partią Demokratyczną, z Unią Pracy chcemy porozmawiać na temat tej całej sytuacji - oświadczył szef SdPl.

Jedno jest pewne, i to wynika także z uchwały, którą przyjął Konwent Socjaldemokracji Polskiej, że my nie zerwaliśmy współpracy z Partią Demokratyczną i będziemy ją kontynuować; będziemy ja kontynuować także programowo - podkreślił.

Borowski uważa, że Partia Demokratyczna jest obecnie "partią niewielką, słabą, ale niewątpliwie mającą wielu ludzi, którzy mają coś sensownego do powiedzenia". I nie widzimy powodu, żeby z tego rezygnować - dodał.

ds62fj2

Podziel się opinią

Share
ds62fj2
ds62fj2
Więcej tematów