Trwa ładowanie...
dr708em

Boom funduszy inwestycyjnych

"Gazeta Wyborcza" pisze, że w zeszłym roku oddaliśmy funduszom inwestycyjnym 2 miliardy złotych w ramach opłat za zarządzanie. Prowizje w polskich funduszach należą do najwyższych w Europie.
Fundusze inwestycyjne przeżywają największy boom w swej historii.

dr708em
dr708em

Trzymamy w nich około 110 miliardów złotych, a każdego miesiąca Polacy wpłacają kolejne kilka miliardów. Według gazety, zyski funduszy mogły w zeszłym roku wynieść od 600 do 700 milionów złotych. Pochodzą one głównie z pobieranych od klientów opłat za zarządzanie pieniędzmi. Z opłat pokryto też koszta działania funduszy, w tym pensje fachowców od zarządzania.

Każdy fundusz zatrzymuje z kwoty zarobionej dla swoich klientów do 4 procent prowizji: najwięcej fundusze akcyjne, najmniej pieniężne. Publikowane przez fundusze wyceny jednostek uczestnictwa uwzględniają pobrane opłaty co oznacza, że podawany zysk jest mniejszy od faktycznego.

Fundusze pobierają prowizje także wtedy, gdy ich inwestycje nie przynoszą zysków. Gazeta pisze, że w zachodniej Europie fundusze są średnio dwukrotnie tańsze. Choć polskie fundusze rozwijają się najszybciej na kontynencie, to żaden z nich nie obniżył opłat. (IAR)

dr708em
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dr708em
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj