Boni: to początek dyskusji o finansowaniu Kościołów
To początek dyskusji o finansowaniu Kościołów i związków wyznaniowych - powiedział minister administracji i cyfryzacji Michał Boni po czwartkowym posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu Polski, podczas którego rozmawiano m.in. o likwidacji Funduszu Kościelnego.
15.03.2012 | aktual.: 15.03.2012 16:13
- Uważamy to rozwiązanie za bardzo ważny początek dyskusji o finansowaniu Kościołów i związków wyznaniowych w Polsce. Zaproponowałem, żeby ten dokument był zaopiniowany - powiedział Boni na konferencji prasowej po posiedzeniu komisji.
Do propozycji rządowej, po rozmowach z ZUS i KRUS, wprowadzono - jak mówił Boni - zapis mówiący o tym, by organy obu funduszy, które rozliczają podatki emerytów i rencistów, na wniosek podatnika przekazywały odpis na wskazane Kościoły i związki wyznaniowe. - To jest ważne, bo to oznacza, że osoby, których podatki są odprowadzane razem z ZUS-u, przy pobieraniu emerytury, nie musiałyby specjalnie chodzić do urzędów podatkowych tylko z ich decyzji automatem by się to działo - tłumaczył minister.
- Wyrażam pełną wolę i otwartość do porozumienia, ale to nie oznacza, że nie mamy też determinacji. Mamy determinację, bo ten nadrzędny cel, jakim jest uporządkowanie spraw emerytalnych i stworzenie modelu powszechnego dla wszystkich grup, jest tutaj w oczywisty sposób widoczny. Nadrzędność systemowa jest o wiele istotniejsza niż kwestie finansowe - zaznaczył minister, odnosząc się do propozycji likwidacji Funduszu Kościelnego.
W czwartek podczas posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu Polski szef MAC przedstawił stronie kościelnej propozycje związane z likwidacją Funduszu. Zgodnie z nimi prawo przekazywania części podatku (0,3) na cele związane z misją publiczną Kościołów i związków wyznaniowych obowiązywałoby od 1 stycznia 2013 roku, natomiast usamodzielnienie płacenia składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne miałoby nastąpić od 1 stycznia 2014 roku.