Trwa ładowanie...

Bon pierwszaka. Co to jest? Komu przysługuje?

Bon pierwszaka to forma pomocy polskim dzieciom rozpoczynającym edukację, mieszkającym na wschodzie. Komu przysługuje? Co to jest?

Share
Bon pierwszaka. Komu przysługuje?
Bon pierwszaka. Komu przysługuje?Źródło: Pexels, Fot: Arthur Krijgsman
d2xc917

Bon pierwszaka. Czym jest?

Bon pierwszaka to stypendium, które przysługuje polskim uczniom, mieszkającym za granicą, m.in. na Białorusi, Ukrainie, Litwie, Łotwie i w Czechach. Bon jest formą sfinansowania wyprawki dla dziecka. Zawiera się w nim pełen pakiet niezbędnych rzeczy szkolnych. m.in. plecak, zeszyty i książki.

Czym jest bon pierwszaka? Wprowadzony został w 2016 roku przez polski rząd. - Jeśli poślemy dziecko do polskiej szkoły, to w zasadzie wprowadzamy go w świat polskości. Jeżeli ktoś ma codziennie od poniedziałku do piątku zajęcia w języku polskim, to uczestniczy w praktycznej formacji - poinformował w Telewizji Trwam Jan Dziedziczak.

d2xc917

Bon pierwszaka. Komu przysługuje?

Stypendium przyznaje fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie”. Jak informuje Radio Zet w 2020 roku bon będzie finansowany za pośrednictwem Fundacji przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów. Rodzice pierwszaków mogą dzięki temu liczyć na wsparcie w postaci wyprawek szkolnych oraz jednorazowych stypendiów finansowych w wysokości 400 złotych.

O pieniądze mogą starać się Polacy mieszkający w Czechach, Litwie, Łotwie, na Ukrainie oraz Białorusi. Program obejmie 57 szkół na Litwie, 10 placówek edukacyjnych na Ukrainie, 25 w Czechach, 4 szkoły na Łotwie oraz wybrane placówki na Białorusi. W tym roku rząd przekaże 3500 bonów, co stanowi koszt 1,5mln złotych.

- Na Litwie mamy najbogatszą sieć polskich szkół, gdzie jest rzeczywista rywalizacja między polskimi a tamtejszymi szkołami. Na Litwie jest około 1000 polskich pierwszoklasistów. Na Ukrainie jest 5 szkół, na Łotwie 4, plus jeszcze tzw. sobotnie szkoły - wyjaśnił Dziedziczak.

Sprawa Joanny Lichockiej. Bartosz Arłukowicz: jesteś z tej ferajny, to wolno ci wszystko

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2xc917

Podziel się opinią

Share
d2xc917
d2xc917
Więcej tematów