Trwa ładowanie...
d47ae2j
Bomby beczkowe spadły na szpital w Aleppo. Obserwatorium: Rosjanie bombardują okolicę miasta

Bomby beczkowe spadły na szpital w Aleppo. Obserwatorium: Rosjanie bombardują okolicę miasta

• Na szpital spadły co najmniej dwie bomby beczkowe
• To największa placówka w kontrolowanej przez rebeliantów części Aleppo
• Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka: Rosjanie zbombardowali rebeliantów
• Rosyjskie samoloty zaatakowały pozycje bojowników na północ od miasta
• Rebelianci są też atakowani przez siły wierne władzom w Damaszku
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d47ae2j

Szpital, znany pod nazwą M10, już wcześniej był celem ciężkich bombardowań ze strony syryjskiej armii rządowej. Według świadków, rano zrzucono na niego dwie bomby beczkowe - pojemniki wypełnione ładunkami wybuchowymi i elementami rażącymi. Placówka przestała działać.

W trakcie porannego bombardowania zniszczony został też mniejszy, polowy szpital w dzielnicy Sakhur, a śmierć poniosła jedna osoba. W tym momencie we wschodnim Aleppo, kontrolowanym przez rebeliantów, działa tylko sześć szpitali. A rannych i ofiar śmiertelnych przybywa - tylko wczoraj we wschodniej części miasta zginęło 20 cywilów. W związku z niemal ciągłą wymianą ognia pogarsza się sytuacja humanitarna w Aleppo. Lekarze Bez Granic zwracają uwagę zwłaszcza na działania armii, wspieranej przez Rosjan, określając prowadzone przez nich bombardowania i ostrzały mianem "masakry".

d47ae2j

Noc z piątku na sobotę również była niespokojna. Doszło do ostrej wymiany ognia artyleryjskiego między stronami konfliktu, a - jak poinformowało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka - rosyjskie samoloty zbombardowały w sobotę pozycje rebeliantów na północ od miasta Aleppo.

Celem ataków rosyjskiego lotnictwa są główne szlaki zaopatrzeniowe rebeliantów, czyli droga Castello i dzielnica Malah. Walki też trwają niedaleko historycznej części Aleppo.

Według źródeł wojsk wiernych prezydentowi Syrii Baszarowi el-Asadowi cały czas trwa ofensywa, która stopniowo wypiera siły rebeliantów na tamtych obszarach. Ci jednak zaprzeczają doniesieniom o sukcesach armii Asada.

- Dokonują zmasowanego ostrzału starego miasta, po tym jak kolejna operacja lądowa zakończyła się niepowodzeniem - powiedział agencji Reutera przedstawiciel rebeliantów Abu Hamam. Według Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka w wyniku ostrzału artyleryjskiego i rosyjskich bombardowań od piątku zginęło co najmniej 20 osób.

d47ae2j

Ponad tydzień temu syryjskie siły, wspierane przez rosyjskie lotnictwo, rozpoczęły ofensywę w celu odbicia wschodniej, kontrolowanej przez opozycję, części miasta.

Według ONZ sytuacja, jaka obecnie panuje w Aleppo na północnym zachodzie Syrii, "to najpoważniejszy kryzys humanitarny, jaki kiedykolwiek miał miejsce w tym kraju" w ciągu pięciu lat wojny domowej. Według czwartkowych informacji ONZ liczba osób, które przebywają obecnie w oblężonych miastach w całej Syrii, zwiększyła się z ponad 586 tys. do ponad 861 tys.

Od 22 września, gdy załamał się krótkotrwały, kruchy rozejm zawarty na mocy rosyjsko-amerykańskiego porozumienia, w Syrii zginęło ponad 320 cywilów, w tym około 100 dzieci, a 765 osób zostało rannych.

d47ae2j

Podziel się opinią

Share

d47ae2j

d47ae2j
Więcej tematów