PolskaBomba jedzie przez Podlasie. To nie koniec akcji

Bomba jedzie przez Podlasie. To nie koniec akcji

Do wieczora bomba lotnicza z czasów II wojny światowej, odkryta podczas prac drogowych w Białymstoku, znaleźć ma się na terenie poligonu w Orzyszu. Na trasie przejazdu konwoju saperskiego z Białegostoku przez Ełk kierowcy muszą liczyć się z utrudnieniami. Niewybuch zostanie zdetonowany w poniedziałek.

Bomba jedzie przez Podlasie. To nie koniec akcji
Źródło zdjęć: © PAP | Artur Reszko
Arkadiusz Jastrzębski

Akcja wydobywania bomby z terenu budowy ul. Ciołkowskiego w Białymstoku trwała od godz. 3. Około 10 tys. osób musiało opuścić swoje domy i mieszkania.

Przed godz. 14 bomba została załadowana na specjalny samochód. Policjanci przywracają ruch w miejscu akcji, a ok. godz. 17 zezwolą również mieszkańcom na powrót do ich domów.

Zobacz też: Ile Polska straciła w wyniku II wojny światowej?

Półtonowa bomba ma być zdetonowana na poligonie w Orzyszu w woj. Warmińsko-Mazurskim. Transportują ją tam żołnierze z 16. Patrolu Rozminowania w Białymstoku. Komendant wojewódzki podlaskiej policji Daniel Kołnierowicz wyjaśnia, że konwój jedzie przez Ełk. Około pół godziny przed przejazdem ruch na głównych skrzyżowaniach jest wstrzymywany.

Pozostałość po bombardowaniach Luftwaffe

Bomba - jak wcześniej informowano - waży ok. 500 kg, z czego sam materiał wybuchowy może ważyć ok 220 kg. Bomba jest niemiecką bombą lotniczą. Potencjalny promień rażenia tego niewybuchu to ponad 1,3 km, dlatego ewakuowano mieszkańców ok. 60 ulic w Białymstoku oraz części sąsiednich Zaścianek i Grabówki w gminie Supraśl.

Obraz
© Wikimedia Commons CC0

Według historyków bomba może pochodzić z 1941 lub 1944 r. Piotr Karczewski z Muzeum Wojska w Białymstoku powiedział Polskiemu Radiu Białystok, że bomba to niewypał, o czym mogą świadczyć jej uszkodzone lotki. Jego zdaniem nie wybuchła być może dlatego, że miała np. wady fabryczne zapalnika, albo spadła w miękką ziemię i nie zdążyła się uzbroić. Dodał, że bomba mogła być zrzucona w celu zniszczenia torów kolejowych lub drogi w miejscu, gdzie ją znaleziono, bo ze źródeł historycznych nie wynika, by znajdowały się tam inne ważne strategicznie obiekty.

Źródła: Radio Białystok, wspolczesna.pl, PAP

poligonbombabiałystok

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (14)