Trwa ładowanie...

Boliwia: wg nieoficjalnych wyników Morales wygrał referendum

Według wstępnych, nieoficjalnych
wyników oraz badań exit polls prezydent Boliwii Evo Morales wygrał
niedzielne referendum. Głosujący odpowiadali na pytanie, czy prezydent oraz ośmiu
z dziewięciu gubernatorów kraju mają zachować stanowiska.

Share
Boliwia: wg nieoficjalnych wyników Morales wygrał referendum
Źródło: AFP
d3cuj20

W wypadku, gdy ilość odpowiedzi "nie" byłaby większa niż procent głosów zdobytych przez polityka w wyborach, mógłby on w wyniku referendum zostać usunięty z urzędu.

Morales potrzebował do zachowania urzędu nieco ponad 46% głosów na "tak". Według przeliczeń wyników z wybranych komisji, dokonanych przez ośrodek socjologiczny Ipsos Apoyo, oraz badania exit polls prywatnej telewizji Unitel prezydent zyskał w referendum 56-60% poparcia.

d3cuj20

Szacunki te nie informują o głosach oddanych w referendum na gubernatorów.

Prezydent Morales miał nadzieję, że zwycięstwo w referendum pozwoli mu na dalsze wprowadzanie lewicowych reform w kraju, w tym m.in. projektów nacjonalizacji, redystrybucji ziemi i oddania większej władzy w ręce ubogiej ludności kraju.

Pomysły te spotykają się ze sprzeciwem bogatszych wschodnich regionów Boliwii. Manifestując swój opór, cztery regiony przeprowadziły referenda, w których opowiedziały się za większą autonomią polityczną i gospodarczą od rządów centralnych.

Według nieoficjalnych danych gubernatorzy, którzy są zwolennikami autonomii, utrzymają się na stanowiskach w wyniku referendum. Oficjalne wyniki niedzielnego głosowania znane będą w najbliższych dniach.

d3cuj20

Podziel się opinią

Share
d3cuj20
d3cuj20
Więcej tematów