Trwa ładowanie...
d2d18oq

Bogusław Wołoszański

PAP
Źródło: PAP, fot: Ireneusz Sobieszczuk

Bogusław Wołoszański to znany popularyzator historii, dziennikarz, prawnik, autor książek oraz twórca i pomysłodawca programu "Sensacje XX wieku". W sierpniu 2023 roku ogłosił swój start w wyborach parlamentarnych z listy Koalicji Obywatelskiej.

Bogusław Wołoszański urodził się w 1950 roku w Piotrkowie Trybunalskim. Z wykształcenia jest prawnikiem - w 1971 roku ukończył studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Warszawskiego, uzyskując tytuł magistra. Po ukończeniu studiów otrzymał nakaz pracy przy Radzie Narodowej w Wieluniu. W tym samym roku rozpoczął współpracę z Redakcją Młodzieżową Telewizji Polskiej. Dwa lata później - w 1973 roku rozpoczął natomiast etatową pracę w Redakcji Międzynarodowej TVP.

W latach 1985-88 Wołoszański był korespondentem Telewizji Polskiej w Londynie. Kierował również redakcją międzynarodową, a także sprawował funkcję dyrektora Programu 1.

Wołoszański TVP. "Sensacje XX wieku"

Największą popularność Bogusławowi Wołoszańskiemu przyniósł program "Sensacje XX wieku", który był emitowany na antenach TVP w latach 1983-2005, na antenie Radia Zet w latach 2001-2002 oraz na kanale National Geographic od 2015 roku. Program ten przybliżał nieznane i zaskakujące informacje z historii XX wieku - w tym z okresu II Wojny Światowej oraz tzw. zimnej wojny.

Wołoszański odszedł z TVP w 2005 roku - po pewnym czasie na krótki okres wrócił jednak do Telewizji Polskiej, by zrealizować odcinki "Sensacji XX wieku", wyprodukowanych dla National Geographic. Dziennikarz współpracował również z telewizją Polsat. W latach 2011-2014 prowadził na antenie Polsat Play programy "Skarby III Rzeszy" oraz "Tajna Historia XX wieku".

Bogusław Wołoszański jest również autorem wielu książek o tematyce historycznej, a także twórcą audycji radiowej i podcastu.

Bogusław Wołoszański. Działalność polityczna

Po ogłoszeniu kandydatury Wołoszańskiego w wyborach parlamentarnych 2023, wypomniano mu, że w przeszłości współpracował z komunistycznym wywiadem. Informację tę przed laty ujawnił historyk Piotr Gontarczyk. Wołoszański przyznał się do współpracy z wywiadem. Jak mówił w 2007 roku w "Kontrwywiadzie" RMF "Nie ma dowodów na to, że ktokolwiek mógł ucierpieć na podstawie mojej pracy. A dla mnie było to zdobywanie wiedzy. Być może zbyt naiwnie do tego podszedłem, ale to jest dzisiejsza wiedza, nie tamtejsza (...). Była to przygoda, trzyletnia przygoda i w tych kategoriach to traktuję. Dała mi wspaniałą wiedzę, a jednocześnie głęboką, pełną świadomość, że naprawdę nikogo nie skrzywdziłem, na nikogo nie doniosłem".

O problematyczną przeszłość Wołoszańskiego - już po ogłoszeniu kandydatury do Sejmu - zapytał dziennikarz TVN. - Wróci też pewnie temat pańskiej współpracy z wywiadem. Nie obawia pan się tego? Jak odpowiedział Wołoszański, temat ten jest "odgrzewanym kotletem". - Zdaje pan sobie sprawę z tego, że będą teraz wyciągane przeciwko mnie te i inne. Ale pan był pierwszy. Gratuluję - dodał w połowie sierpnia 2023 roku.

Bogusław Wołoszański KO. Popularyzator historii zawalczy o mandat poselski

Jak poinformowali przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej, Bogusław Wołoszański jest jednym z kandydatów partii w wyborach parlamentarnych, które odbędą się w 2023 roku. Dziennikarz i popularyzator historii o głosy wyborców zawalczy z pierwszego miejsca w okręgu nr 10 (miasta na prawach powiatu Piotrków Trybunalski i Skierniewice oraz powiaty: bełchatowski, opoczyński, piotrkowski, radomszczański, rawski, skierniewicki i tomaszowski). Wśród jego kontrkandydatów znajdzie się m.in. były szef MON Antoni Macierewicz.

d2d18oq
d2d18oq
d2d18oq
Więcej tematów
d2d18oq