Trwa ładowanie...
dri1xjs

Bodnar pisze do Kurskiego.Chodzi o zakaz wypowiedzi dla dziennikarza

Rzecznik Praw Obywatelskiego zwrócił się do prezesa TVP o wyjaśnienie zakazu wypowiedzi dla jednego z dziennikarzy stacji - informuje portal wirtualnemedia.pl. Chodzi o Michała Olszańskiego, który prowadził w maju wywiad z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Adam Bodnar (Rzecznik Praw Obywatelskich) napisał list do Jacka Kurskiego (prezesa TVP)
Adam Bodnar (Rzecznik Praw Obywatelskich) napisał list do Jacka Kurskiego (prezesa TVP) (PAP, Fot: Paweł Jaskółka)
dri1xjs

- Środek ten podjęty przez pracodawcę wobec dziennikarza należy uznać za bardzo poważne ograniczenie wolności słowa i rozpowszechniania informacji przysługującej redaktorowi Olszańskiemu na podstawie art. 54 Konstytucji - stwierdza w piśmie do prezesa TVP Adam Bodnar. Według Rzecznika Praw Obywatelskich mogło również dojść do naruszenia art. 14 Ustawy zasadniczej (zasada wolności prasy i innych środków przekazu).

- Wypowiedź redaktora Michała Olszańskiego nie zawierała treści znieważających ani w żaden inny sposób nie naruszała porządku prawnego. Działania podjęte przez TVP w tej sprawie stwarzają poważne ryzyko wywołania "efektu mrożącego" wobec dziennikarzy pracujących w mediach publicznych, co w istotny sposób może odbić się na prawie ogółu obywateli do uzyskiwania rzetelnych informacji - stwierdził RPO. Bodnar poprosił prezesa TVP o wyjaśnienie tej sytuacji.

dri1xjs

Wywiad w śniadaniówce

Prezes Kaczyński w połowie maja gościł w "Pytaniu na śniadanie" - popularnym programie śniadaniowym TVP. Wywiad z nim przeprowadzali Michał Olszański i Monika Zamachowska. Pomimo tego, że był to debiut lidera PiS w tego typu formacie telewizyjnym, Kaczyński chętnie dzielił się swoimi przyzwyczajeniami kulinarnymi oraz miłością do zwierząt. Opowiedział także o bliskich relacji łączących go z prezes Trybunału Konstytucyjnego. - Julia Przyłębska to moje odkrycie towarzyskie ostatnich lat, naprawdę przemiła osoba. To są całkiem prywatne znajomości, lubię u niej bywać - przyznał prezes PiS.

Zobacz także: Szydło schowała flagę UE. To nie ona została skrytykowana

Po emisji rozmowy w sieci zawrzało. Pojawiały się komentarze, że to propaganda TVP, która za wszelką cenę chce promować obecnie rządzącą partię. Zamachowskiej i Olszańskiemu zarzucono nieprofesjonalne podejście, ponieważ dziennikarze nie zapytali o najbardziej frapujące społeczeństwo sprawy związane z polityką.

dri1xjs

- To nie był dobry pomysł - w ten sposób Olszański podsumował wywiad prezesa PiS w popularnej śniadaniówce. Przyznał, że "rozmowa dla niego samego nie miała specjalnie sensu (...) widać było, że (Jarosław Kaczyński - przyp. red.) źle czuje się w tej roli". Później, jak informował portal wirtualnemedia.pl, dziennikarz miał otrzymać zakaz wypowiedzi w mediach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: Wirtualne Media

dri1xjs

Podziel się opinią

Share

dri1xjs

dri1xjs
Więcej tematów