Trwa ładowanie...
d1wck68
23-02-2006 19:05

"Bóbr" z czasów dinozaurów

Naukowcy natknęli się w Chinach na prawdziwą niespodziankę - zachowaną w wyjątkowo dobrym stanie skamieniałość małego jurajskiego ssaka, bardzo przypominającego dzisiejsze bobry - informuje najnowszy numer "Science".

d1wck68
d1wck68

Niezwykły ssak miał charakterystyczny ogon - szeroki, płaski i pokryty łuską. Ciało pokryte było futrem, a budowa kończyn wskazywała na przystosowanie do pływania. Ostro zakończone zęby przypominają te u foki i sugerują, że ssak żywił się rybami. Jest to największy do tej pory odkryty ssak okresu jurajskiego - osiągał podobne rozmiary, jak samica dziobaka.

Niezwykłe jest jednak to, że nowo odkryty gatunek, nazwany Castorocauda lutrasimilis, żył przed 164 milionami lat, w środkowej jurze - czyli w czasach, gdy na Ziemi panowały dinozaury.

Odkrywcy - naukowcy z chińskiego Uniwersytetu Nanjing, Chińskiej Akademii Nauk Geologicznych w Pekinie oraz Carnegie Museum of Natural History w Pittsburgu - sugerują, że wczesne ssaki były o wiele bardziej zróżnicowaną grupą niż dotychczas uważano. Mimo dominacji dinozaurów, ssaki ewoluowały i pojawiały się w różnych niszach ekologicznych na długo przed końcem ery dinozaurów, który nastąpił 65 mln lat temu - piszą na łamach "Science".

Podkreślają też, że znaleziony okaz zachował się w bardzo dobrym stanie. Widoczne są wyraźne pozostałości po łuskach i futrze oraz dobrze zachowany szkielet. Umożliwia to o wiele dokładniejsze badania niż w przypadku wcześniej odkrytych skamieniałości ssaków jurajskich, które nie były tak kompletne.

d1wck68
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1wck68
Więcej tematów