Trwa ładowanie...

Bob Dylan wysłał tekst do odczytania podczas ceremonii noblowskiej

• Amerykański piosenkarz i poeta przesłał do Szwecji podziękowania
• Zaznaczył, że nie weźmie udziału w ceremonii ze względu na obowiązki
• Nagrody Nobla są wręczane 10 grudnia w rocznicę śmierci ich fundatora

Share
Bob Dylan wysłał tekst do odczytania podczas ceremonii noblowskiej
Źródło: AFP, Fot: AMELIE QUERFURTH
d475pad

Laureat tegorocznej nagrody Nobla w dziedzinie literatury, amerykański piosenkarz i poeta Bob Dylan, przysłał tekst wystąpienia z podziękowaniami, który ma być odczytany na bankiecie noblowskim w sobotę w Sztokholmie.

Fundacja Noblowska poinformowała także, że podczas gali zaśpiewa amerykańska piosenkarka Patti Smith. Wykona protest song Dylana z 1962 roku "A Hard Rain's A-Gonna Fall"

d475pad

Dylan nie przyjedzie do Sztokholmu, by odebrać nagrodę. "Bardzo chciałby móc odebrać tę nagrodę osobiście, ale inne obowiązki sprawiają, że to niestety jest niemożliwe. Podkreślił, że poczuł się ogromnie zaszczycony nagrodą Nobla" - głosił komunikat Akademii Szwedzkiej.

Wcześniej muzyk przez ponad dwa tygodnie zwlekał z odpowiedzią, czy przyjmuje przyznaną mu 13 października nagrodę. Dylan od dawna stara się unikać kontaktu z mediami w trosce o swą prywatność. Jeden z członków Akademii Szwedzkiej uznał jednak zachowanie Amerykanina za "niegrzeczne i aroganckie".

Choć laureat nagrody Nobla nie musi osobiście udać się do stolicy Szwecji, aby móc odebrać nagrodę o wartości ok. 900 tys. dolarów, ma obowiązek wygłosić wykład dla publiczności. Musi się on odbyć w ciągu sześciu miesięcy, licząc od 10 grudnia. Dylan zapowiedział, że pojawi się w Szwecji wiosną.

PAP/oprac. A. Jastrzębski

d475pad

Podziel się opinią

Share
d475pad
d475pad
Więcej tematów