Trwa ładowanie...

Błaszczak: wystąpimy do Funduszu Solidarności UE o wsparcie

Po oszacowaniu strat związanych z nawałnicami, co ma nastąpić do końca sierpnia, planowane jest wystąpienie do Funduszu Solidarności Unii Europejskiej ws. wsparcia związanego z usuwaniem skutków gwałtownych burz - poinformował szef MSWiA Mariusz Błaszczak.

Share
Błaszczak: wystąpimy do Funduszu Solidarności UE o wsparcie
Źródło: PAP, Fot: Rafał Guz
d495ugu

"Wystąpimy o takie wsparcie"

- Jesteśmy gotowi do tego, by po oszacowaniu strat wynikających z nawałnicy wystąpić do Funduszu Solidarności Unii Europejskiej o wsparcie związane z usuwaniem jej skutków - zapowiedział Mariusz Błaszczak na konferencji prasowej.

Przypomniał, że zgodnie z przepisami będzie to możliwe po oszacowaniu strat. - Po zakończeniu szacowania strat, którego czas określiliśmy na koniec sierpnia, wystąpimy o takie wsparcie - dodał.

d495ugu

Szef MSWiA wskazał, że zostały zmienione przepisy dotyczące wparcia finansowego z tzw. funduszu klęskowego, którym dysponuje minister spraw wewnętrznych i administracji. - Uruchomiona została możliwość wypłat do 100 tys. zł w przypadku zniszczeń budynków gospodarczych w gospodarstwach rolnych, wcześniej takiej kategorii nie było - powiedział Błaszczak, dodając, że to bardzo ważna zmiana ze względu na rolniczy charakter województw, szczególnie wielkopolskiego i kujawsko-pomorskiego.

Minister przypomniał ponadto, że do 200 tys. zł została zwiększona kwota na odbudowę budynków mieszkalnych.

Tak wyglądała droga w okolicach wsi Rytel

Błaszczak poinformował też, że oszacowano straty w ok. 50 proc. budynków, które ucierpiały podczas nawałnic. Zaznaczył, że akcja ratunkowa jest skoncentrowana głównie na usuwaniu skutków nawałnic.

d495ugu

- Wojewodowie zgłoszą do końca dzisiejszego dnia rozszerzenie listy gmin do rozporządzenia prezesa rady ministrów, które dotyczy uproszczeń związanych z odbudową budynków, które zostały zniszczone podczas nawałnicy. Jutro takie rozporządzenie pani premier wyda, podpisze. Wszystko jest przygotowane pod względem formalnoprawnym do tego, aby usuwać jak najszybciej skutki nawałnicy - dodał.

Nawałnice nad Polską

W pierwszej połowie sierpnia nad Polską przeszły nawałnice, które spowodowały znaczne zniszczenia. Bilans ofiar śmiertelnych wynosi sześć osób. Poszkodowane zostały 58 osoby, w tym 19 strażaków. Usuwając skutki nawałnic strażacy interweniowali - od 10 sierpnia - już ponad 25 tys. razy. Uszkodzonych zostało 4,8 tys. budynków, z czego 3,4 tys. to budynki mieszkalne.

d495ugu

Podziel się opinią

Share
d495ugu
d495ugu
Więcej tematów