Trwa ładowanie...

Błąd w programowaniu? Gen. Skrzypczak mówi o pomyłce Rosjan

Dniepr jest pogrążony w żałobie po tym, jak Rosja uderzyła w miasto pociskiem "zabójcą". W rozmowie z Wirtualną Polską gen. Waldemar Skrzypczak podkreśla, że Ukraina ma możliwość obrony przed taką bronią. Były dowódca Wojsk Lądowych nie wierzy także w to, że Rosja pociskiem Ch-22 z premedytacją uderzyła w obiekt cywilny. - Coś nie zadziałało. To wynika bardziej z błędu w programowaniu rakiety niż ze świadomego niszczenia budynku - zaznacza.

"Nieracjonalny atak". Generał o uderzeniu pociskiem "zabójcą""Nieracjonalny atak". Generał o uderzeniu pociskiem "zabójcą"Źródło: East News, Forum
d2aft1j
d2aft1j

Armia Władimira Putina uderzyła w Dniepr pociskiem "zabójcą". Uderzył on w blok mieszkalny, doszczętnie niszcząc jeden z pionów budynku. Według najnowszych danych, zginęły 23 osoby, ale ofiar może być znacznie więcej. Ratownicy wciąż przeszukują gruzy.

W rozmowie z Wirtualną Polską gen. Waldemar Skrzypczak wyjaśnia, że Ch-22 to pociski dalekiego zasięgu odpalane z samolotu bombowca strategicznego. - To pocisk, który może przenosić głowice konwencjonalne, a także głowice jądrowe - wskazuje były dowódca Wojsk Lądowych w Polsce. Ekspert zaznacza, że podczas zimnej wojny bombowce strategiczne były używane do przenoszenia rakiet z ładunkiem jądrowym.

Rozmówca Wirtualnej Polski podkreśla także, że głowica może pomieścić kilkaset kilogramów ładunków wybuchowych. Co więcej, jest ona trudna do wykrycia. - Dlatego jest tyle ofiar i są tak ogromne zniszczenia. Siła ładunku jest ogromne niszcząca - dodaje gen. Skrzypczak.

d2aft1j

Zobacz też: Zmiany na szczycie w rosyjskiej armii. "Upadło morale"

Ukraina mogła się obronić przed "zabójcą"?

Zdaniem byłego dowódcy Wojsk Lądowych w Polsce, Ukraina powinna umieć się bronić przed pociskiem Ch-22, bo dostała odpowiednie systemy radarowe i ma rozpoznanie amerykańskie.

- Zastanawiam się, co zawiodło, bo do tej pory w zasadzie nic nie zawodziło. Tłumaczenie, że są to rakiety balistyczne, niczego nie wyjaśnia, bo odpalenie rakiet balistycznych satelity potrafią wykryć - mówi WP gen. Skrzypczak i podkreśla, że gdyby zawczasu wyśledzono rakiety, można było je zwalczyć.

"Rosjanie popełnili błąd"

Wojskowy podkreśla również, że nie zgadza się z opinią byłego wiceszefa Służby Bezpieczeństwa Ukrainy Wiktora Jaguna, który przekazał, że "było to trafienie rakietą o bardzo dużej sile bojowej z wyraźnie wprowadzonymi współrzędnymi". Oznaczałoby to, że Rosjanie wiedzieli, że uderzą w obiekt cywilny w mieście.

d2aft1j

- Uderzenie taką rakietą z ładunkiem bojowym w blok cywilny z wojskowego punktu widzenia jest nieracjonalne - podkreśla gen. Skrzypczak. - Cywile, którzy mieszkają w bloku, nie zagrażają armii rosyjskiej w żaden sposób - dodaje.

- Wydaje się, że coś nie zadziałało. Uważam, że to wynika bardziej z błędu w programowaniu rakiety niż ze świadomego niszczenia budynku. Nie wystrzeliwuje się z takiego ładunku do budynku. One służą do celów wojskowych - podkreśla rozmówca WP.

Gen. Skrzypczak zaznacza przy tym: - Wszystkie ataki armii rosyjskiej trzeba podciągać pod zbrodnię wojenne, a nie tylko ten w Dnieprze.

d2aft1j

- Rosjanie wykorzystali do ataku na miasto pełne ludzi rakietę przeznaczoną do atakowania wielkich okrętów, która może być wyposażona w głowice nuklearne - przekazał rzecznik Sił Powietrznych Ukrainy Jurij Ignat. To właśnie dlatego Ch-22 nazywany jest "zabójcą".

Rzecznik Sił Powietrznych Ukrainy, cytowany przez UNIAN, dodał, że maszyna, z której wystrzelono pocisk, startowała z rejonów Kurska i Morza Azowskiego. Wystrzelono łącznie pięć rakiet.

- W mieście Dniepr w wyniku tego rosyjskiego ataku zniszczony został budynek mieszkalny. Zwykły dziewięciopiętrowy budynek z płyty, których jest całkiem sporo w różnych miastach Europy Wschodniej i Środkowej. Wszystkie piętra tego budynku - od drugiego do dziewiątego - zawaliły się od wybuchu - przekazał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Władze miasta Dniepr ogłosiły trzydniową żałobę.

d2aft1j

Sylwia Bagińska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2aft1j
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Redakcja Wirtualnej Polski
d2aft1j
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj