PolskaBiskupi zaapelowali o udział w eurowyborach

Biskupi zaapelowali o udział w eurowyborach

Biskupi polscy uczestniczący w obradach 328. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski w Licheniu (Wielkopolskie), zaapelowali w sobotę podczas konferencji prasowej o liczny udział w niedzielnych wyborach do Parlamentu Europejskiego i do wykazania swej odpowiedzialności za losy Europy.

Metropolita lubelski abp Józef Życiński poinformował, że Konferencja Episkopatu Polski (KEP) wydała w tej sprawie komunikat, który jest potwierdzeniem wcześniej sformułowanego przez biskupów stanowiska w kwestii udziału w eurowyborach.

Jak powiedział dziennikarzom abp Henryk Muszyński, podczas obrad KEP biskupi wiele czasu poświęcili przygotowaniom do Synodu Eucharystycznego, który został ogłoszony w tym roku przez Ojca Świętego Jana Pawła II. Będzie on trwał od października tego roku do października roku przyszłego.

Jednym z niepokojących zjawisk jest - według biskupów - zanik, w dużym stopniu, sacrum (świętości) oraz związku Eucharystii z pojednaniem. "Nasza pobożność polska jest nie tylko bardzo tradycjonalna, ale i bardzo prawidłowa, czego przykładem może być Sanktuarium Maryjne w Licheniu" - powiedział abp Muszyński.

Zdaniem bpa Tadeusza Pieronka, rozwiązania proponowane przez rząd w sprawie świadczeń rodzinnych i ubezpieczeń społecznych, są bardzo kontrowersyjne. Wspomniał, że ludzie, znajdujący się w trudnej sytuacji liczą, ile pieniędzy mogą dostać od państwa na jej złagodzenie. A z tych rachunków wynika, że najbardziej opłaca się wychowywać dzieci poza pełną rodziną. Stąd też - jak powiedział bp Pieronek - fikcyjne rozwody i separacje, prowadzące do patologii. Przy tym wszystkim, rządowe rozwiązania są niekorzystne i krzywdzące dla rodzin wielodzietnych.

"Pomoc społeczna państwa przeznaczona jest przede wszystkim dla sytuacji nadzwyczajnych a ustawodawstwo czyni je normą. To prowadzi do społecznej katastrofy" - powiedział biskup. Przypomniał, że po raz drugi Episkopat dopomina się o nowelizację tych ustaw.

Nawiązując do uroczystości poświęcenia świątyni Matki Bożej Licheńskiej, podczas popołudniowej mszy św. odprawionej przez biskupów, abp Henryk Muszyński podkreślił, że największą nobilitacją sanktuarium w Licheniu są nie wspaniałe budowle, ale to "że ludzie się tu spowiadają i doznają nawrócenia." Dodał, że specyfiką licheńskiego sanktuarium jest widoczne tu bardzo silne powiązanie religijności z polską historią.

Podczas konferencji prasowej odczytany został telegram od papieża Jana Pawła II z pozdrowieniami i błogosławieństwem dla księży biskupów uczestniczących w obradach Konferencji Episkopatu Polski, dla księży marianów oraz uczestników uroczystości poświęcenia świątyni Matki Bożej Licheńskiej.

W telegramie przesłanym na ręce biskupa włocławskiego Wiesława Meringa, Jan Paweł II podkreślił, że z radością przyjął wiadomość, iż w Licheniu zebrał się Episkopat Polski, aby "modlić się wspólnie i rozważać istotne sprawy Kościoła w naszej Ojczyźnie, a także, by dokonać uroczystego poświęcenia nowej świątyni."

  1. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski obradowało w Licheniu w piątek i sobotę.
Źródło artykułu:PAP
wyboryparlament europejskibiskupi
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)