PolskaBiskupi wyrazili współczucie rodzinom górników z "Halemby"

Biskupi wyrazili współczucie rodzinom górników z "Halemby"

Polscy biskupi wyrazili współczucie
rodzinom górników, którzy zginęli w kopalni "Halemba", a ofiary
tej tragedii polecają Bogu - głosi komunikat Konferencji
Episkopatu Polski.

"Biskupi są bardzo zatroskani o bezpieczeństwo i warunki pracy górników. W liturgiczne wspomnienie św. Barbary, 4 grudnia, pamiętajmy w modlitwie o górnikach, ich rodzinach i o ludziach bezrobotnych" - głosi komunikat, wydany na zakończenie obrad 338. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski na Jasnej Górze.

Hierarchowie z zadowoleniem przyjęli wysoką frekwencję w ostatnich wyborach samorządowych. Wyrażają też nadzieję, że ci, których społeczeństwo obdarzyło lub obdarzy zaufaniem, "będą solidarnie pracowali dla dobra wspólnego swoich społeczności lokalnych i całego kraju".

Biskupi przypominają, że 13 grudnia przypada 25. rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Hierarchowie zachęcają do modlitwy za ofiary tamtych tragicznych wydarzeń, jak i do wdzięczności Bogu za dar odzyskanej wolności, okupionej ofiarą wielu ludzi. Przypominają "opatrznościową rolę, jaką odegrał sługa Boży Jan Paweł II przez solidarność ze swoim Narodem, wyrażającą się w modlitwie, słowie i pielgrzymkach do Ojczyzny".

Pasterze Kościoła przypominają, że w pierwszą niedzielę Adwentu rozpoczyna się nowy rok liturgiczny i duszpasterski, który będziemy przeżywać pod hasłem: "Przypatrzmy się powołaniu naszemu", nawiązującym do zachęty św. Pawła.

Hierarchowie podkreślają, że nasze powołanie do życia i zbawienia zaczyna się i urzeczywistnia przede wszystkim w rodzinie. Mając to na uwadze biskupi skierowali do wiernych list na Niedzielę Świętej Rodziny. Zostanie on odczytany w kościołach całej Polski 31 grudnia.

Biskupi przypominają jednocześnie odwieczną i niezmienną prawdę o godności życia ludzkiego. "Jest ono święte i nietykalne od poczęcia do naturalnej śmierci ze względu na to, że od Boga pochodzi i do Boga należy. Podstawowym obowiązkiem rodziny, Kościoła i państwa jest troska o każde życie ludzkie, także przez jego ochronę konstytucyjną" - uważają hierarchowie. Zwracają się do wszystkich wiernych z prośbą o modlitwę w tej ważnej sprawie, polecając ją zwłaszcza zakonom kontemplacyjnym.

Hierarchowie kontynuowali prace nad zmianami w statucie Konferencji Episkopatu, zaleconymi w całym Kościele przez Ojca Świętego Jana Pawła II. Równocześnie ustalono kalendarium działań Episkopatu na rok 2007 i zaaprobowano szereg ogólnopolskich inicjatyw duszpasterskich.

W związku z przypadającym w uroczystość Chrystusa Króla (26 listopada) świętem Akcji Katolickiej i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, biskupi zachęcają wiernych świeckich do czynnego angażowania się w dzieło ewangelizacyjne Kościoła.

Nawiązując do zbliżającego się okresu Adwentu, biskupi podkreślają, ze jest on czasem przygotowania się na przyjście Chrystusa. "Niech to przygotowanie wyraża się przez nasz udział w mszach św. roratnich, w rekolekcjach i dniach skupienia oraz w dziełach miłosierdzia chrześcijańskiego, w tym także w pomocy katolikom na Wschodzie" - apelują hierarchowie.

Tymczasem na Jasnej Górze odprawiono mszę za 23 górników tragicznie zmarłych w kopalni Halemba.

Biskup Antoni Długosz powiedział w homilii, że tragedia ta potwierdza kruchość ludzkiej egzystencji. Przed pracą, jeszcze zdrowi, żegnali się z żonami, dziećmi i matkami. Ich zegar życia zatrzymała eksplozja gazów w kopalni - mówił biskup. Zaznaczył, iż taka jest praca górnika i że służy całemu narodowi. Biskup Długosz powiedział, że można ją streścić słowami Jezusa "nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje zaludzi". Podkreślił, że to przesłanie spełniło się na życiu bohaterskich, dwudziestu trzech górników.

Biskup Antoni Długosz przypomniał słowa Jana Pawła II: "Cokolwiek ludzie przeżywają na ziemi nie może być obojętne dla nas". Podkreślił, że wszyscy łączymy się w bólu z rodzinami i bliskimi ofiar tragedii w kopalni Halemba.

Źródło artykułu:PAP
ofiarykopalniabiskupi

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)